UA / RU
Підтримати ZN.ua

Газові переговори Україна-ЄС-РФ заплановані на 16 вересня

Київ і Брюссель допускають перенесення дати переговорів на ще пізніший термін у випадку, якщо Москва продовжить використовувати газ як політичну зброю для тиску на Україну і ЄС.

Тристоронні газові переговори за участю міністрів енергетики України і Росії, а також комісара ЄС Гюнтера Оттінгера попередньо заплановані на 16 вересня.

Про це повідомив радник голови правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко.

"Ми говорили з паном Борхардом (директором департаменту енергетичного ринку Єврокомісії Клаусом-Дітером), тобто після Еттінгера наступний людина по ієрархії. Він говорив, що зараз робочий термін для зустрічі - 16 вересня", - сказав він в ефірі телеканалу каналу "24".

Вітренко наголосив, що він допускає перенесення дати переговорів на більш пізній строк у разі, якщо Україна і Європейська комісія не будуть впевнені, що політичний тиск з боку Росії припинився і переговори будуть проходити на комерційній основі.

На його думку, основна проблема в організації цих переговорів - мати погоджений порядок денний, а не місце і дату зустрічі.

"Наша позиція така - якщо ми будемо йти на ці переговори, то вони повинні бути прагматичними. Тобто якщо ми побачимо, що політичного тиску немає, а є комерційний підхід.

Якщо цього не буде, то Європейською комісією насамперед буде піднято питання про те, чи не варто ще почекати, для того щоб ми були впевнені, що переговори, якщо і відбудуться, то будуть в комерційному руслі", - зазначив радник голови правління "Нафтогазу".

Як відомо, наприкінці серпня в Москві єврокомісар Оттінгер провів двосторонні переговори з міністром енергетики РФ Олександром Новаком. За підсумками цієї зустрічі сторони заявили, що проміжне (компромісне) рішення повинно включати домовленості за чотирма пунктами: тимчасову ціну, виконання всіх поставок (Росією) і забезпечення транзиту в ЄС (Україною), а також зобов'язання України погасити неоплачені постачання газу.

Крім того, до цього переліку додався останній, досить цікавий пункт про дозвіл російському "Газпрому" використовувати європейський газопровід OPAL на повну потужність.

Нагадаємо, з 16 червня російський "Газпром" перевів Україну на режим передоплати та припинив поставки газу на адресу "Нафтогазу". Це сталося після того, як відбулися напередодні в Києві російсько-українські переговори з цієї проблеми за посередництва ЄС закінчилися безрезультатно.

"Нафтогаз" 16 червня 2014 року подав позов до Арбітражного інституту при Торговельній палаті Стокгольма, вимагаючи встановлення справедливої і ринкової ціни на газ, який "Газпром" постачає в Україну. У позові також міститься вимога стягнути з "Газпрому" переплату за газ, який російський монополіст постачав "Нафтогазу" з 2010 року. За оцінками українського холдингу, така переплата становить 6 млрд дол.

В той же день "Газпром" звернувся в арбітраж із позовом до "Нафтогазу" про стягнення заборгованості у розмірі 4,5 млрд дол. за поставлений, але не оплачений газ.

Взаємні позови компаній в Стокгольмському арбітражі об'єднані в одне провадження. Київ очікує проміжне рішення арбітражу щодо газових контрактів до кінця поточного року. !zn