UA / RU
Підтримати ZN.ua

Газопровід вартістю 555 млн євро з'єднає країни Балтії з Польщею

Газопровід покладе край енергетичної ізоляції країн Балтії і тривалої залежності країн від єдиного постачальника.

Литва, Польща і Єврокомісія підписали в Брюсселі угоду про спільне фінансування проекту газопроводу між Литвою і Польщею (GIPL).

На проект вартістю 555 млн євро ЄК виділяє 295 млн євро з Фонду CEF Євросоюзу, а ще 10 млн євро буде виділено на дослідження.

Голова ЄК Жан-Клод Юнкер зазначив, що газопровід між Литвою і Польщею є першим інфраструктурним проектом, який з'єднає країни Балтії з ринками Західної Європи.

"Ви зробили більше, ніж просто з'єднали газопроводи, ви зробили більше, ніж просто з'єднали дві країни. Ви поклали край енергетичної ізоляції країн Балтії, ви поклали край тривалої залежності країн від єдиного постачальника, з'єднали весь регіон з іншою Європою", - сказав на прес-конференції в Брюсселі глава ЄК, звертаючись до президента Литви і прем'єру Польщі.

Договір про спільне фінансування газопроводу між Литвою і Польщею підписали глава литовської компанії Amber Grid Саулюс Біліс, керівник польської Gaz System Ян Хадам і представник Єврокомісії, а у церемонії взяли участь президент Литви Даля Грібаускайте, прем'єри Латвії, Польщі та Естонії Лаймдота Страуюма, Ева Копач, Таави Рийвас, а також голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер.

У жовтні в Литві було завершено будівництво магістрального газопроводу Клайпеда-Куршенай, по якому газ з терміналу скрапленого природного газу (СПГ) в Клайпеді буде поставлятися в Латвію та Естонію.

У жовтні 2014 року був введений в експлуатацію новий корабель-термінал СПГ у литовському місті Клайпеда, який почав свою комерційну діяльність у січні поточного року. Термінал дозволить Литві імпортувати до 4 мільярдів кубометрів газу на рік після 2015 року. Це значно більше 2,7 мільярдів кубічних метрів газу, які Литва закупила у Росії в 2013 році, та дозволяє надавати додаткові поставки газу для балтійських сусідів Литви - Латвії та Естонії, які також повністю залежать від російського газу