UA / RU
Підтримати ZN.ua

FT: США тиснуть на ЄС, вимагаючи пришвидшити і збільшити фінансову допомогу для України

В цей час МВФ шукає нові способи, як скерувати гроші в Київ.

Високопоставлені представники адміністрації президента Джо Байдена висловили Брюсселю занепокоєння повільною передачею європейської допомоги Києву.

Про це Financial Times розповіли чотири чиновника на умовах анонімності. Вони додали, що у Вашингтоні попросили ЄС створити «постійний механізм» для забезпечення України фінансовою допомогою. Американська сторона «часто контактує» з Єврокомісією і країнами ЄС, щоб наголосити на необхідності «швидко надати Україні обіцяну підтримку». 

«Ми повторюємо наш заклик всім партнерам України швидше передавати обіцяну допомогу, підвищити свої зобов'язання і віддати пріоритет грантам, а не позикам», - сказав один з американських чиновників, з якими поспілкувалися журналісти Financial Times.

Читайте також: В Конгресі США представили резолюцію про виділення Україні фінансової допомоги в розмірі $12,35 млрд

США хочуть посилити підтримку української економіки в часи, коли Київ якраз намагається визволити українські території від російських сил у південно-східній частині України. Вашингтон використав зустрічі на полях Генеральної асамблеї ООН минулого тижня, щоб закликати європейських партнерів прибрати всі перешкоди для потоку грошей, - сказали європейські чиновники, яким відомі деталі дискусій.

Інший чиновник ЄС сказав, що прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час зустрічі з президентом Європейської Ради Шарлем Мішелем сказав, що Києву потрібно близько 3,5 мільярдів євро щомісяця.

«Повідомлення полягало в тому, що є термінова необхідність отримати гроші. Він закликав, щоб це сталося якомога швидше», - сказав європейський чиновник, додавши, що Київ згоден отримати як грант, так і позику.

Вашингтон передав 8,5 мільярдів доларів економічної допомоги Україні і попросив Конгрес виділили додаткові гранти на 4,5 мільярдів. Тим часом, Брюссель перерахував лише мільярд з 9 мільярдів євро, які пообіцяв ще в травні. Цього місяця було погоджено передати Києву 5 мільярдів. Але поки що перерахунок не відбувся. Очікується, що ще три мільярди Україна отримає до кінця року. Також цього року ЄС погодився надати Києву позику на 1,2 мільярди євро. Хоча ця сума дорівнює третині українських фінансових потреб за місяць.

«Ми з нетерпінням чекаємо, що ЄС перерахує 5 мільярдів євро обіцяної допомоги на початку наступного місяця, і закликаємо ЄС розробити постійний механізм для продовження забезпечення бюджетної підтримки для України», - сказав неназваний чиновник США.

Читайте також: Білий дім просить збільшити фінансування ядерної безпеки України

«Важливо підкреслити, що винятковий пакет такого великого розміру потребує ретельного бюджетного регулювання, щоб забезпечити належне покриття будь-яких бюджетних ризиків. Це вимагає більш ретельного розгляду, а отже і часу», - сказав виданню представник Єврокомісії.

Паралельно МВФ шукає способи посилити свою негайну допомогу Києву і одночасно просувається до відкриття повноцінної програми кредитування, яка поставить Україні певні економічні і фінансові вимоги. Управляючий директор МВФ Крісталіна Георгієва також зустрілися з лідерами ЄС у Нью-Йорку, - сказав один зі співрозмовників Financial Times. Під час зустрічі пакет «бюджетної допомоги» для Києва теж обговорювався.

У фонді також розглядають розширити термінову допомогу для України через так зване «вікно харчового шоку». Механізм, який стосується країн, де ціни на продукти стрімко зростають, може забезпечити додаткові 1,3 мільярди доларів. В МВФ сподіваються, що рішення вдасться схвалити до середини жовтня.

МВФ також працює над «інструментом моніторингу, щоб забезпечити фундамент для політичних консультацій і координації, які можуть перерости в повноцінну програму, коли обставини дозволять», - сказала  оглядач МВФ у справах України Джулі Козак.