UA / RU
Підтримати ZN.ua

FT: Росію все ще може спіткати дефолт цього тижня

Те, що Москва відправила гроші своєму платіжному агенту, ще не означає, що вона виконала свої боргові зобов’язання.

Минулої п’ятниці Росія провернула неочікуваний трюк. Після кількох тижнів нарікань на санкції вона неочікувано заявила, що виплатить 649 мільйонів доларів власникам своїх бондів, що потрібно було зробити ще 4 квітня.

Ніхто не очікував, що Москва спробує в останні дні пільгового періоду відвернути формальний дефолт. І ще м’яко кажучи, - пише Financial Times. Журналісти світових економічних видань вже заготували статті про російський дефолт, який повинен був формально наступити 4 травня. Однак, журналісти Financial Times запитали про боргове майбутнє Росії експерта в таких справах Лі Бачгейта. Він пояснив, що в середу країну ще може спіткати дефолт.

Російська виплата боргів здивувала інвесторів тому, що Мінфін США не дозволив би Москві використати свої заморожені резерви для цього. Російський уряд чітко заявив, що збирається розрахуватися з кредиторами рублями. Раніше Служба контролю за іноземними активами американського Мінфіну дозвляв проводити деякі платежі з заморожених російських рахунків. Але потім вона посилила свою політику. Лише незаморожені долари на території Росії можна було використати для погашення держборгів. А це означало б відтік валюти з країни.

Читайте також: Дефолт РФ: наслідки будуть не лише економічні, а й політичні

Власне, чиновники США підтвердили, що російська виплата за бондами була проведена за допомогою доларів, які зберігалися в самій Росії. А отже цю валюту вже не можна буде використати для фінансування війни проти України. Транзакція не була авторизована американськими чиновниками. Однак, вона формально не порушувала режим санкцій. Але, на думку експертів, Росія «моргнула» надто пізно, щоб запобігти дефолту.

Бачгейт вказує на той факт, что лондоський банк Citi виступив в ролі «платіжного агента», отримавши гроші з Росії для розподілення між інвесторами. На думку експерта, банк утримає гроші й не відправить їх власникам російського боргу, поки не отримає чітке «зелене світло» від Служби контролю за іноземними активами Мінфіну США. У свою чергу, служба, перш ніж дати необхідні дозволи, буде перевіряти, чи всі гроші справді походять з незаморожених рахунків. І Бачгейт сумнівається, що цю роботу вдасться завершити до середи, коли закінчиться пільговий період.

Фіскальний або платіжний агент представляє інтереси Росії, а не власників бондів. Юридичний аналіз міг би відбуватися зовсім інакше, якби Москва використала трастову структуру. Іншими словами, оскільки Citi формально діє від імені Москви, а не її кредиторів, розміщення грошей на рахунку банку не достатньо, щоб це вважалося виконанням фінансових зобов’язань. А це означає, що час сказати «привіт» першому російському дефолту з 1998 року.

Звісно, він буде не довготривалим. Тому що Citi, зрештою, отримає дозвіл від американських регуляторів на розподілення грошей між кредиторами Росії. В свою чергу, власники російського боргу теж не побіжать в суди, знаючи, що у найближчі дні отримають обіцяні суми. Тож не зважаючи на очікування для покупців і продавців кредитно-дефолтних свопів, практичні наслідки дефолту Росії будуть досить обмеженими. Поки що.

Читайте також: Голова Єврокомісії: «Дефолт Росії – це питання часу»

Факт ще й в тому, що США жадають російського дефолту не менше, ніж Росія намагається його уникнути. А отже американські регулятори можуть посилити свою політику, яка недозволить Росії обслуговувати свої борги навіть за допомогою незаморожених рахунків. Наприклад, американським організаціям можуть заборонити отримувати будь-які російські гроші. Бачгейт вважає, що такий підхід був би правильним. Оскільки «викачування» доларів з Росії - це благо. Однак, навіть якщо регулятори збережуть лазівку, яка дозволяє Москві обслуговувати борги за допомогою наявних на російській території валютних запасів, на думку експерта, дефолт Росії все одно неминучий.

Нагадаємо,   переддефолтна ситуація в Росії склалася   вже  станом на 16 березня, коли було проведено попередні виплати за зовнішніми борговими зобов'язаннями. З огляду на санкції експерти висловлювали сумніви, що РФ зможе провести ці платежі в доларах. Проте в останній момент Росія знайшла необхідну суму  та провела платежі в доларах.

Тоді ж експерти перенесли можливий дефолт країни на 4 квітня, називаючи майбутні платежі малоймовірними.

Невиплата 4 квітня боргових зобов'язань у доларах запустила пільговий період у 30 днів, після чого настане дефолт, що відріже і без того відрізану від фінансових ринків Росію, до завершення судових процесів та виплат.