Деякі найбільші енергетичні компанії Європи готуються до використання нової платіжної системи для розрахунку за російських газ відповідно до вимог Кремля. Критики кажуть, що це підірве санкції ЄС і може розколоти єдність союзу. Крім того, російська економіка отримає мільярди євро.
Financial Times пише, що дистриб'ютори газу в Німеччині, Австрії, Угорщині й Словаччині планують відкрити рахунки в рублях у «Газпромбанку» в Швейцарії, щоб задовольнити російські вимоги розраховуватися за поставки в російській валюті. Серед тих, хто збирається піддатися вимогам Москви, два найбільші імпортери російського газу: дюсельдорфська компанія Uniper і віденська OMV. Переговори між європейськими покупцями і «Газпромом» стали більш інтенсивними через наближення дня оплати.
Італійська компанія Eni - ще один великий клієнт «Газпрому» - оцінює доступні варіанти. Наступну оплату за російський газ їй потрібно провести в кінці травня. Financial Times пише, що всі ці підготовчі дії демонструють вплив російських зусиль, націлених перетворити поставки газу в зброю і підірвати здатність ЄС зберігати спільний фронт проти Москви. В кінці березня Владімір Путін вирішив, що покупці з так званих «недружніх» країн, до яких входять всі країни ЄС, повинні відкрити рахунки в рублях у «Газпромбанку» і платити за поставки газу російською валютою. Таким чином, Москва намагається нейтралізувати санкції ЄС проти Центробанку Росії, які були запроваджені через російське вторгнення в Україну.
Імпортери газу в Польщі й Болгарії, які відмовилися виконувати вимоги Кремля, у середу втратили російські поставки. Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн звинуватила Москву в шантажі. Брюссель намагався боротися з російськими вимогами. Єврокомісія опублікувала офіційну технічну інструкцію, в якій визнала, що фінансова схема, запропонована Кремлем, може бути «сумісною з санкціями» за певних умов. Таким чином, Росія буде здатна отримувати мільярди євро за продаж газу, щоб підтримати національну валюту й економіку. Згідно зі схемою Кремля, європейські компанії будуть платити «Газпромбанку» за імпорт газу в євро, щоб не порушувати санкції. А російський банк, проти якого не були запроваджені обмеження, за запитом європейських імпортерів буде конвертувати виплачені суми в рублі, які будуть зараховані на інший рахунок, відкритий для компаній з ЄС. І з цього рахунку вони будуть потім платити Росії за поставки.
Радники Єврокомісії дійшли висновку, що будь-які спроби ЄС запровадити санкції проти «Газпромбанку» повністю підірвуть існуючий механізм оплати за російський газ, що призведе до катастрофічної зупинки поставок в Європу. Віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс сказав, що кожна конкретна компанія, яка уклала угоду з «Газпромом», повинна сама вирішувати, як варто виконувати й інтерпретувати ці домовленості. Однак, він закликав імпортерів строго дотримуватися положень цих контрактів.
«Ціни погоджені в євро або доларах. Тому ви платите певні суми в євро за конкретні об’єми газу. Кінець історії», - сказав він.
Водночас, Домбровскіс визнав, що зупинка поставок в Болгарію і Польщу - це виклик.
«Важливо зберегти єдність ЄС в цьому питанні. І, як сказала президент Фон дер Ляєн, ми не повинні піддаватися такому шантажу», - додав він.
В OMV кажуть, що проаналізували запит «Газпрому» щодо методів оплати на відповідність санкціям ЄС і працюють над рішенням, яке буде відповідати вимогам запроваджених обмежень.
«Ми вважаємо, що змінений процес оплати відповідає законам щодо санкцій, тому такі платежі можливі», - сказала фінансовий директор Uniper Тііна Туомела.
Нагадаємо, після того, як ЄС запровадив санкції проти Росії через її вторгнення в Україну, Москва в особі Путіна зажадала, щоб оплата йшла у рублях з 1 квітня. Коментуючи можливу відмову ЄС від сплати постачання газу в рублях, у Кремлі заявили: «Немає оплати — немає газу».
Росія постачає газ трубопроводами до 23 європейських країн. З них Путін збирався вимагати оплати за газ рублями лише від "недружніх країн".
При цьому, цікаво, що станом на 27 квітня єдина країна, яка наважилася заявити про готовність платити Росії в рублях, була цілком дружньою Угорщиною, та й то за "хитрою" схемою, коли оплата все одно буде відбуватися в євро, але потім "Газпромбанк" мінятиме євро на рублі, і це зараховуватимуть як оплату в рублях.