Всесвітній економічний форум в швейцарському Давосі зібрав політиків і впливових бізнесменів, щоб обговорити найбільш гострі проблеми у світі. В минулому в такому зібранні брав участь президент Росії Володимир Путін і Білл Гейтс. Цього року його учасником стане віце-президент США Джозеф Байден.
І не було нічого дивного в тому, що міністра закордонних справ КНДР теж запросили на саміт в швейцарському місті. Лі Су Ен прийняв запрошення. Але на початку січня Північна Корея шокувала світ, влаштувавши випробування ядерної зброї, і організатори ВЕФ в Давосі скасували запрошення північно-корейського дипломата.
Про це на сторінках New York Times пише Ендрю Росс Соркін, додаючи, що в Пхеньяні оголосили, що організатори скасувати участь північно-корейської делегації, опираючись на "несправедливі політичні мотиви, які суперечать суті і позиції форуму як міжнародного майданчику для обговорення економічних проблем".
"Ми вирішили, що після ядерних випробувань поки немає можливості для міжнародного діалогу в дусі Всесвітнього економічного форуму", - пояснив член організаційної групи ВЕФ в Давосі Філіп Рюслер.
Автор дивується, чому організатори так вирішили. Якщо ВЕФ в Давосі не дає можливості організувати "міжнародне, глобальне обговорення" ядерних амбіцій КНДР, тоді навіщо він потрібен? Адже своєю метою він оголошує "покращення світу".
Попри те, що форум в Давосі часто критикували, називаючи безглуздим зібрання бізнес-еліт, він часто ставав місцем для серйозних дебатів і компромісів між політиками. В 1994 році лідер Палестини Ясір Арафат і міністр закордонних справ Ізраїлю Шимон Перес вперше потиснули руки. А в 1988 році Туреччина і Греція підписали мирну угоду, яка отримала назву "Давоська декларація".
Водночас, більшість розмов у Давосі мають вигляд "рафінованих дебатів".
"Щоб залучити всіх цих відомих політиків, мільярдерів і відомих людей доводиться зробити подію дуже безпечною. І я не маю на увазі безпеку від нападів терористів. Я кажу про сюрпризи і неприємні суперечки. Все організовано так, щоб не було провокацій, суперечок і конфронтації", - пояснив колишній редактор The Economist Білл Еммотт.
Два роки тому прем'єр-міністр України Микола Азаров прибув на форум в Давосі. Але після того, як кількох людей вбили на Майдані в Києві, його участь у дискусіях була скасована. Він лишився в готельному номері і ображено жалівся журналістам Financial Times.
Іншим прикладом може послужити WikiLeaks. Впродовж кількох років публікація документів на цьому сайті була темою обговорення на форумі в Давосі. Але засновника WikiLeaks Джуліана Асанджа ніколи не запрошували виступити.
Звісно, форум повинен дбати про те, щоб зустріч не перетворилася на місце, де світові лідери проклинають один одного. Однак критики давно підмітили, що організатори надто жорстко формують порядок денний, щоб уникнути конфліктів.
В 2016 році в рамках форуму відбудеться обговорення теми "Оволодіння четвертою промисловою революцією". Всесвітній економічний форум засновано в 1971 році. Варто відзначити, що в рамках форуму щорічно проходить близько 6-8 регіональних нарад.
Напередодні повідомлялося, що президент України Петро Порошенко 20-22 січня відвідає з робочим візитом Швейцарію, де візьме участь у Всесвітньому економічному форумі в Давосі.
"Планується, що глава української держави візьме участь у неформальних засіданнях світових економічних лідерів на теми "Імперативи на 2016 рік" та "Боротьба з гібридними погрозами", - повідомляє президентська прес-служба.