UA / RU
Підтримати ZN.ua

Фінрозвідка спростовує твердження банків, що дефіцит готівкової валюти в касах викликаний труднощами з логістикою

Нацбанк продовжує проводити готівкові валютні інтервенції. Проте на останньому аукціоні лише 1 з 14 системних банків в Україні скористався даною послугою.

Логістичні проблеми з доставкою готівкової валюти в Україну є несуттєвими, тож, виправдовування банків, що їм стало значно складніше доставляти валюту в Україну, є неправдою. Такий висновок можна зробити з довідки Державної служби фінансового моніторингу (підрозділу фінансової розвідки України) щодо ключових подій у фінансово-економічній сфері, та їх динаміки станом на кінець вересня, яка є у розпорядженні ZN.UA.

"Як пояснюють оператори ринку, де-факто, логістичні проблеми з доставкою готівкової валюти в Україну є несуттєвими. Основне обмеження – це ліміти на продаж готівкової валюти в касах банків (коли обсяги продажу лімітуються розміром попередньо викупленої валюти у населення). Послаблення, які ввів НБУ в кінці липня були лімітовані й вже вичерпались", - йдеться в документі.

Наголошується, що Національний банк продовжує проводити готівкові валютні інтервенції. Проте, наприклад, на останньому аукціоні (26-го вересня) лише 1 з 14 системних банків скористався даною послугою (обмін безготівкового еквівалента на готівкову валюту).

"Обсяги торгів валютою через касові відділення у ряді системних банків залишаються у 8-10 разів нижчими за довоєнний рівень. Приведені оцінки підтверджуються і даними по залишку готівкової валюти в касах банків. Так, в 2021-ому році – це було в середньому $1,0-1,1 млрд. І якщо у серпні – початку вересня залишки в касах впали до $550-600 млн, то наразі за рахунок інтервенцій вони вирівнялись до $850-900 млн", - йдеться в документі.

Нагадаємо, на початку вересня в банках України утворився дефіцит готівкової валюти. Згідно з поясненнями банків, це викликано, зокрема, логістичними проблемами з доставкою готівки в Україну.

7 вересня Нацбанк провів з банками першу угоду щодо обміну безготівкової валюти на готівку. При цьому банки забрали всю запропоновану регулятором суму - $100 млн. В угоді взяли участь 12 із 14 системно важливих банків.

"Вже найближчим часом вони зможуть поповнити свої каси валютною готівкою та задовольнити попит клієнтів", - повідомили тоді в НБУ.

Проте, станом на кінець вересня в касах банків продовжував спостерігатися дефіцит готівкової валюти.

Так, наприклад, на поточному тижні ПриватБанк, який обмежив суму видачі готівки з рахунку 1 тис. доларів і 1 тис. євро на день, вчергове запевнив, що проблеми лише з логістикою, і що найближчими днями готівка з'явиться в касах банку.