UA / RU
Підтримати ZN.ua

ExxonMobil вимагає від Росії повернути десятки мільярдів рублів - ЗМІ

Компанія вимагає повернути переплачені за шість років податки.

У Росії може виникнути новий конфлікт з великим іноземним інвестором в особі американської нафтової компанії ExxonMobil, пише "Коммерсантъ".

Компанія вимагає знизити ставку податку на прибуток для проекту "Сахалін-1" з 35% до 20% і повернути десятки мільярдів переплачених рублів.

Питання виникло ще шість років тому, хоча до цих пір компанія, що отримала в 2011 році статус стратегічного партнера "Роснефти", не ставила його руба. Але санкції, по суті, звели співпраця немає, і, за даними видання, два місяці тому ExxonMobil різко посилила риторику, погрожуючи подачею позову в Стокгольмський арбітраж.

Юристи вважають позицію компанії обґрунтованою, влада Росії сподіваються на компроміс.

У зв'язку з виниклим суперечкою у вівторок, 18 березня, до Москви прибуде президент американської ExxonMobil Рекс Тіллерсон і зустрінеться з главою Мінфіну Антоном Сілуановим, міністром енергетики Олександром Новаком, віце-прем'єром Аркадієм Дворковичем і президентом "Роснефти" Ігорем Сечіним.

Джерела газети кажуть, що питання про зміну ставки для проекту постало відразу і ExxonMobil намагалася домогтися цього з 2009 року. Але введені в 2014 році санкції різко змінили розклад сил. Основні напрямки співробітництва до осені виявилися заморожені, ExxonMobil оцінила втрати в Росії в млрд і близько двох місяців тому жорстко підняла питання про податок, погрожуючи в тому числі зверненням до Стокгольмського арбітражу.

Джерела видання та експерти високо оцінюють шанси американської компанії домогтися свого. "В міжнародних судах на бік Росії зараз мало хто встане",- визнає один з джерел.

"ExxonMobil" - найбільша приватна американська нафтова компанія в світі, одна з найбільших у світі корпорацій за розміром ринкової капіталізації.

ExxonMobil теж заморозила спільний проект з "Роснефть" в Карському морі. Експерти вважають, що компанії з радістю приступлять до робіт тільки санкції будуть скасовані. Адже на відміну від багатьох інших гравців нафтового ринку, вони вже встигли вкласти мільярди доларів в арктичний проект.