UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Енергоатом" знов втрапив у корупційний скандал. Подробиці

ДТЕК і "Євро-реконструкція" купували біг-беги значно дешевше, ніж "Енергоатом".

Ціни біг-бегів - великих мішків, що використовують для захисту енергооб'єктів - у закупівлях «Енергоатом» суттєво перевищують середні ринкові ціни на них. Про це для ZN.UA пише Юрій Ніколов, засновник проекту «Наші гроші», та журналіст Олександра Карасевич у статті «Як «Енергоатом» підняв десятки мільйонів... на мішках».

Зараз ринкова ціна біг-бегів коливається в районі 250–300 грн за штуку. У розпал обстрілів під час ажіотажного попиту ціна зростала десь на 30% — до 300–400 грн. Але щоб ціна злітала вище 500 грн — це хіба що тільки у перепродавців та «Енергоатому». За даними ZN.UA, ДТЕК і «Євро-реконструкція», наприклад, також купували біг-беги значно дешевше 500 грн.

Рекордна ціна біг-бега, по 3029 грн за штуку, вигулькнула у підряді на влаштування захисних споруд Південноукраїнської АЕС у березневому контракті загальною вартістю у 31 млн грн, з яких 14 млн грн пішло саме на закупівлю біг-бегів. У документах закупівлі чітко вказано місткість біг-бега — 1,5 тонни, що цілком відповідає стандартним розмірам 90х90х145 см. Навіть якщо припустити, що біг-беги "Енергоатом" купує вже разом із піском, це не пояснює "нестандартну" ціну, яку за них сплатила енергокомпанія.

Відповідно до даних кошторису закупівлі, пісок "Енергоатом" купував за ціною 288 грн/тонна, або 450 за кожен біг-бег. Якщо додати середню ринкову вартість самого мішка у 400 грн, виходить 850 грн за штуку, але аж ніяк не три тисячі. Отже, навіть з урахуванням вартості піску маржа цієї закупівлі у 14 млн грн становила 10 з лишком мільйонів гривень, а вартість була завищеною майже в чотири рази.

Читайте також: НКРЕКП розслідує схему ДТЕК Ахметова з ресурсами "Енергоатома", яку викрило ZN.UA

З іншими матеріалами Юрія Ніколова, засновника проекту “Наші гроші”, можна ознайомитися за посиланням.  

Нагадаємо також, що зовсім нещодавно "Енергоатом" уже потрапив в один скандал, коли з'ясувалося, що компанія свідомо ставить завищену ціну електроенергії на ринку на добу наперед. У результаті частина його ресурсу не продається.

Ця електроенергія випадає на балансуючий ринок. А там по одній копійці за мегават-годину її купує компанія ДТЕК Ріната Ахметова. Потім продає її споживачам за ринковою ціною - близько 3000 грн/МВт-год.

Тільки за березень Ахметов заробив на "Енергоатомі" мільярд гривень. І розслідування цієї дивної схеми вже веде Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП).