UA / RU
Підтримати ZN.ua

Енергетичне співтовариство вимагає пояснень з приводу газових обмежень для бізнесу

Фактичне повернення НАКу статусу монопольного імпортера газу є "шкідливим втручанням" в роботу ринку. В Енергоспівтоваристві вимагають пояснень.

Секретаріат Енергетичного співтовариства (ЕС) просить Кабінет міністрів України до 20 листопада надати роз'яснення з приводу заборони великому українському бізнесу купувати газ у інших постачальників, крім державного НАК "Нафтогаз України".

"Ми були здивовані цим непрозорим і невмотивованим рішенням", - цитує прес-служба слова директора співтовариства Янеза Копача.

Янез Копач висловив серйозні побоювання з приводу відповідності постанови Кабміну Договорупро приєднання України до Енергетичного співтовариства. Відповідний лист направлено на адресу прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка.

"Кабінет міністрів України нещодавно прийнятою постановою відновив правову монополію НАК "Нафтогаз України" на імпорт газу і його постачання в країну. При цьому не були надані належні пояснення причин такого шкідливого втручання в роботу ринку", - зазначено в листі.

В ЕС нагадали, що лібералізація та створення відкритого газового ринку є одними з основоположних принципів співтовариства. Однак прийняте Кабміном рішення створює "прямо протилежний ефект і посилає поганий сигнал в плані ринкових реформ", підкреслили в ЭСнергосообществе

На Кабмін і "Нафтогаз" подали в суд

Сім приватних газовидобувних компаній подали колективний позов до Окружного адміністративного суду Києва проти Кабінету міністрів України і НАК "Нафтогаз Україна". Позов поданий 14 листопада.

Газодобувачі вимагають скасувати постанови Кабміну №596 і №599, повідомив агентству "Інтерфакс-Україна" один з юристів у даній справі Віталій Радченко.

За словами юриста, позивачі вважають, що уряд перевищив свої повноваження і здійснив незаконне втручання в діяльність компаній. У позові також йдеться, що ці постанови КМУ суперечать українському законодавству, а також порушують міжнародні зобов'язання країнив Енергетичній хартії і як члена Європейського енергетичного співтовариства.

На початку листопада Кабінет міністрів своєю постановою визначив 90 компаній, яким заборонив купувати газ у інших постачальників, крім державного "Нафтогазу". Рішення дію в період з 7 листопада до кінця лютого 2015 року. Відповідно, бізнесу необхідно терміново укласти з НАКом нові договори щодо купівлі-продажу газу.