UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ембарго на нафту з Росії: які альтернативи розглядають у ЄС та США, та в чому складності

Швидше за все, ЄС доведеться погодитись на пряме нафтове ембарго.

На даний момент у Євросоюзі все ще продовжуються обговорення щодо введення ембарго на імпорт нафти з РФ, яке раніше Єврокомісія анонсувала як основний пункт шостого пакету антиросійських санкцій. Пропонуються альтернативи, але всі варіанти мають свої недоліки.

Домовитися поки що не виходить, оскільки низка країн (Угорщина, Словаччина та Чехія) не згодні з цією забороною і сильно залежать від ресурсів із РФ. Але в ЄС впевнені, що це буде найрадикальнішим заходом проти Росії. Адже, за оцінками експертів, до початку спецоперації в Україні половина всіх доходів бюджету РФ – це були доходи від експорту нафти та газу (40% – нафта та 10% – газ).

Розглядається три варіанти обмежень на російську нафту: повне ембарго, механізми за допомогою мита та гранична ціна на нафту.

Які альтернативи ембарго?

Що можливо, а що надто проблематично?

Який варіант найімовірніший?

Вся ця історія з ембарго на російську нафту потрібна Заходу, щоб обмежити доходи Росії від продажу нафти. І інших варіантів обмежити ці доходи, не запроваджуючи ембарго (прямо чи поступово за допомогою мит), зараз немає. Тобто ембарго буде запроваджено, але яке? Від мит, які мають сплачувати постачальники нафти, можуть відмовитись російські постачальники. З митами на імпортерів можуть не погодитись імпортери.

Швидше за все, після довгих розмов, буде введено пряме ембарго.

Деякі експорти вважають, що російська нафта може швидко знайти дорогу до Китаю та Індії. Але для цього доведеться перевозити величезні обсяги нафти на судах, а їхня пропускна спроможність обмежена. Якщо переорієнтуватися не вдасться, то є вірогідність, що РФ доведеться почати закривати родовища, які незабаром почнуть деградувати.

Читайте також: Ембарго на російську нафту: Європа відновила постачання з ОАЕ

Раніше повідомлялося, що Єврокомісія розраховує подолати опір низки країн щодо нафтового ембарго за рахунок надання більш тривалого перехідного періоду та гарантій допомоги з боку інших держав ЄС. У крайньому випадку у Брюсселі не виключають і відходу від принципу консенсусу для ухвалення рішення про заборону імпорту нафти з РФ.