UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експорт зерна з України: експерти оцінили зростання

У натуральному вимірі, експорт збільшився на 16%.

У минулому році експортери вивезли з України 44,8 млн т збіжжя, що на 16% перевищило показник 2022 року. Про це розповів Микола Пугачов, заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН, передає пресслужба інституту.

Він зазначив, що виручка від експорту зерна торік становила 8,3 млрд дол. США, що на 9% менше, ніж у 2022 році.

У 2023 році Україна експортувала 26,4 млн т кукурудзи, що майже на 6% більше показника 2022 року. Обсяги експорту пшениці становили 16,2 млн т. Це на 44% більше, ніж за рік до цього. Продажі ячменю на зовнішні ринки у 2023 році зросли на 1% і становили 2,2 млн т.

Найбільшими покупцями українського зерна у минулому році традиційно стали представники Євросоюзу, Азії та Африки. При цьому торік експорт знову здійснювався переважно до країн ЄС.

Торік рейтинг найбільших імпортерів українського збіжжя із часткою у 17,1% вартості експорту цієї товарної групи очолила Іспанія. Китай минулого року знову став другим у рейтингу з часткою у 13,9%. Румунія, яка у 2022 році була першою в рейтингу найбільших імпортерів українського збіжжя, минулого року забезпечила собі третє місце із часткою у 12,5 %. Сукупно ці три держави – лідери рейтингу основних імпортерів сформували близько 44 % вартісного обсягу усіх закупівель зернопродукції в Україні.

Нагадаємо, за даними Державної митної служби України, за підсумками 2023 року Україна експортувала агропродовольства (групи 1-24 УКТЗЕД, а також казеїн, альбуміни, шкури, хутро, вовна та ін.) на суму 22,1 млрд дол. США.

Останніх кілька років ЄС виступає головним ринком для збуту цілої низки різних агропродовольчих продуктів з України, серед яких і ті, на які можуть бути введені квоти. Це означає, що деяким підприємствам доведеться закритися.