За обсягами експорту з України з Польщею вже майже зрівнялась інша європейська країна – Іспанія. Однак Польща все ще залишається найбільшим експортером української продукції, і це попри блокаду кордону. Про це повідомив голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Від зазначив, що топ-3 країни в імпорті (40% всього імпорту): Китай (1,1 млрд. дол.), Польща (0,57 млрд.дол.) і Німеччина (0,39 млрд. дол.,). Топ-3 країни в експорті (28% всього експорту): Польща (0,33 млрд. дол.), Іспанія (0,32 млрд. дол.), Китай (0,31 млрд.дол.).
Щодо головних тенденцій у зовнішній торгівлі України:
- Баланс зовнішньої торгівлі товарами Польщі із нами був і залишається глибоко позитивним для поляків (+0,24 млрд. дол. у січні 2024), тому дзеркальні обмежуючі дії наших фермерів і виробників матимуть дуже негативний ефект для польських виробників.
- Хочу звернути увагу на зростаючу вагу Іспанії в експорті, яка у січні цього року майже наздогнала Польщу як напрямок №1. Вага цієї країни почала збільшуватись після уведення ембарго на агро-продукцію з боку сусідніх країн ЄС. За підсумками 2023 року Іспанія разом з ФРН посіла 5 місце за обсягами нашого експорту, а позитивний баланс торгівлі з нею сягнув 1,12 млрд. дол., що було другим найкращим результатом після Румунії.
Відповідно до даних ДМСУ, оперативної митної статистики за січень виглядає так:
- Експорт товарів – 3,4 млрд. дол. (+0,3 млрд. дол. до січня 2023 року)
- Імпорт товарів – 5,1 млрд. дол. (+0,3 млрд. дол.)
- Товарооборот – 8,5 млрд.дол. (+0,6 млрд. дол.)
Повідомлялось, що протести польських фермерів проти українського зерна вдарили не лише по місцевим фермерах, а й по великих міжнародних компаніях, на частку яких у 2022−2023 роках припадало більше 40% експорту.
Напередодні президент Володимир Зеленський заявив, що блокада на українсько-польському кордоні демонструє ерозію солідарності, а причина не в зерні, а в політиці, оскільки через Польщу проходить лише 5% українського експорту зерна.