UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерти: Збільшення імпорту може призвести до девальвації гривні

Нарощування обсягів імпорту споживчих товарів з часом може мати негативні наслідки для стабільності курсу національної валюти.

Таку думку озвучили директор Інституту економіки та прогнозування НАН України Валерій Геєць та екс-глава Держфінпослуг Віктор Суслов під час засідання Фінансового прес-клубу, яке організувала ГО «Ліга фінансового розвитку» за підтримки тижневика «Дзеркало тижня. Україна» та проекту USAID «Розвиток фінансового сектору» FINREP.
За словами В.Гейця, є передумови для певного неспокою через зростання імпорту споживчих товарів. І проблема тут не стільки в збільшенні видачі кредитів населенню для придбання товарів іноземного виробництва (що для банків, до речі, є одним з основних способів виходу на рівень прибутковості). Головний ризик – макроекономічний, а саме стабільність курсу при зростанні інфляції. За прогнозом експерта, збільшення розриву між цінами на валюту та цінами на ринку може призвести до втрати цінової конкурентоздатності економіки й формування умов для подальшого збільшення імпорту - а отже, посилення загрози девальвації.
Фактично Україна повертається до того, що було в 2008 році, а інтенсифікація споживчого кредитування тільки прискорює цей процес
На думку В.Суслова, в українські економіці чітко окреслився девальваційний цикл розвитку. Він проявляється у тому, що дуже значне знецінення нацвалюти у 2008 році стимулювало експорт та зменшило дефіцит торгового балансу. Водночас навіть за таких сприятливих умов імпортозаміщувальне виробництво (скажімо, побутової техніки) у державі не з’явилося, більше того, деякі вітчизняні галузі (зокрема, автопром) не втрималися «на плаву».
Це призвело до того, що навіть за більш високих цін на імпорт попит на ньго відновився. Подорожчання ж енергоресурсів через девальвацію розкручує інфляцію (при стабільному курсі) та збільшує таким чином дефіцит торгового балансу. Фактично Україна повертається до того, що було в 2008 році. За словами експерта, інтенсифікація споживчого кредитування тільки прискорює цей процес.
В.Суслов спрогнозував, що високе боргове навантаження на економіку «з’їдатиме» результати економічного зростання, що зрештою призведе в середньостроковій перспективі до зниження рівня життя більшості населення.