UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерти високого рівня обговорять транзит газу через Україну у вересні

"Нафтогаз" і "Газпром" погодилися, що для продовження транзиту російського газу через територію України після 2019 року, необхідно буде укласти нові контракти.

Група експертів високого рівня зустрінеться в середині вересня, щоб обговорити перспективи збереження транзиту російського газу через українську газотранспортну систему, повідомив віце-президент Європейської Комісії з питань енергетики Марош Шефчович за підсумками тристоронніх переговорів у Берліні за участю представників Єврокомісії, НАК "Нафтогаз України" і російського ПАО "Газпром" у вівторок, 17 липня.

"У нас є загальна угода, що сьогоднішня зустріч була не просто заходом, ми продовжимо восени", - заявив Шефчович журналістам.

За словами віце-президента Єврокомісії, учасники вересневої зустрічі обговорять, як імплементація Україною європейського законодавства повинна вплинути на майбутній транзитний контракт і механізм тарифоутворення. Особливу увагу сторони приділять виділенню зі структури "Нафтогазаа" нового оператора ГТС, який і має стати стороною контракту.

"Ми віримо, виходячи з сьогоднішнього конструктивного настрою експертів, що вони зможуть підготувати основу для наступних тристоронніх переговорів на політичному рівні. Моя думка – не можна втрачати час, і зустріч на політичному рівні необхідно провести в жовтні", - додав Шевчович, висловивши впевненість, що консультації у тристоронньому форматі необхідно проводити кожні шість-вісім місяців.

Віце-президент Єврокомісії підкреслив, що "Нафтогаз" і "Газпром" погодилися з необхідністю укладання нових контрактів згідно з вимогами законодавства ЄС для збереження транзиту російського газу через територію України після 2019 року.

"Ми будемо дійсно концентруватися на тому, як досягти гарного нового транзитного контракту на період до 2020 року", - висловив надію Шефчович.

Раніше "Газпром" заявив, що може зберегти транзит газу через Україну в розмірі 10-15 млрд куб. м в рік, якщо українська сторона доведе "Газпрому" економічну доцільність нового контракту.

Голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв вважає, що можливе припинення транзиту російського газу через Україну завдасть шкоди економіці країни в розмірі приблизно 3,5 мільярда доларів, що дорівнює майже 3% ВВП держави.

Також Коболєв сказав, що пропозиції "Газпрому" для обговорення з НАК "Нафтогаз України" є неприйнятними та є такими, що перебувають за межею фантазії. За словами Коболєва, на даний час переговори тривають.

5 березня "Газпром" заявив, що направив "Нафтогазу" повідомлення про початок розірвання контрактів у суді.