UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерти пояснюють, як працюватиме електронна черга на кордоні України

Перший такий проєкт може з’явитися в лютому 2022 року. Постанова вже пройшла оцінку профільних міністерств.

Черги на українському кордоні з’являються з року в рік, особливо на кордоні із країнами ЄС. Проте є рішення, яке дозволить упоратися з чергами швидко і з урахуванням фактора можливих піків руху: це проєкт електронної черги, пишуть Павло Кравчук та Ірина Сушко у статті «Українським вантажівкам готують нові правила перетину кордону».

«На відміну від побудови нових пунктів пропуску, він не потребує масштабного залучення країни-сусіда, тому його можна втілити швидше. До того ж електронна черга є засадничо двокомпонентним рішенням, що складається з двох невід’ємних елементів — системи організації черги (власне електронна черга) і сервісної зони. Електронна черга без сервісної зони не має сенсу», - пояснюють автори.

Зараз в Україні напрацьовано три пропозиції-проєкти електронної черги, і два з них ініційовані й розроблені обласними адміністраціями – Закарпатською та Львівською. Найретельніше розроблений серед них поки що Закарпатський, тож він має і найвищі шанси на втілення.

Запуск електронної черги потребуватиме внесення змін до законодавства, тому Закарпатська ОДА спільно з Міністерством інфраструктури подали на розгляд уряду власні пропозиції.

Без ухвалення проєкту постанови «Питання реалізації пілотного проєкту управління чергами перед міжнародними пунктами пропуску через державний кордон України для автомобільного сполучення «Електронна черга перетину кордону» рухатися далі неможливо.

У разі запуску проєкту, процедура перетину кордону, матиме такий вигляд:

Постанова пройшла оцінку профільних міністерств і отримала схвальні висновки з окремими зауваженнями. Якщо її ухвалять до листопада, перший проєкт електронної черги в Україні цілком може запрацювати вже в лютому 2022 року.

Читайте також: На словацькому пункті пропуску «Вишнє Нємецьке» застрягли 200 фур

Експорт з України до ЄС невпинно зростає, як і рух вантажних авто через кордон. Багатокілометрові черги з фур, утомлені й розлючені водії, товар, що псується від затримки, – звична картина на вітчизняних кордонах. Як можна швидко й відносно недорого розв’язати цю застарілу проблему та зробити українські кордони і їх перетин більш цивілізованим і швидким? Читайте у статті Павла Кравчука та Ірини Сушко «Українським вантажівкам готують нові правила перетину кордону» у ZN.UA.