Організація реформ в Україні на нинішньому етапі дала збій. Таку думку в інтерв'ю «Дзеркалу тижня» висловив президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер.
«Реформи влада почала правильно, як проект. Була створена проектна структура, яка займається реформами, на чолі з Іриною Акімовою, комітет, потім центр з імплементації. Але вже на наступному кроці стався збій: робочі групи очолили представники міністерств, які повинні реформуватися. А далі...Всі доручення з написання законів, щодо їх впровадження - все віддано бюрократії. Тут у мене виникає образ гоголівської вдови, яка сама себе висікла. Чи може міністерство, яке реформується, очолити реформаторський процес? Це - явно шлях в нікуди. Ви хочете зробити реформу? Заберіть її у бюрократії. Не доручайте міністерству», - сказав він.
На думку експерта, бюрократія завжди знайде спосіб перекрутити реформи так, щоб її інтереси не були зачеплені.
«Будь-яку реформу - чи то пенсійну, чи то реформу ЖЕКів, має здійснювати не відповідне міністерство, а спеціальне агентство з реформи, яке очолюється політиком. Він відомий населенню, він взяв на себе зобов'язання виконати реформу за такий-то термін, у нього є план і фінанси, доступ до вищої влади. Населення може контролювати його дії. І це агентство має закритися, як тільки результат буде досягнутий. Ні в якому разі вирішального слова в агентстві не можуть мати керівники міністерств, які реформуються. Вони повинні брати участь у процесі поряд з представниками інших зацікавлених груп, але як експерти», - впевнений Пасхавер.
Окрім того, на його думку, у механізм реформ повинні бути вбудовані так звані соціальні амортизатори. «Це не тільки і не стільки інформування, але постійна зміна конструкції реформ під впливом того, як до неї ставляться люди. Витрати на ці соціальні амортизатори мають бути не менші, ніж витрати на саму реформу. Так, це буде коштувати дорожче. Але тоді реформа буде проведена незрівнянно ефективніше», - вважає експерт.
Він підкреслив також, що з отриманим уроком від підготовки Податкового кодексу пом'якшав радикальний тон висловлювань вищих чиновників про збільшення пенсійного віку жінок.
Детальніше читайте в інтерв'ю Наталії Яценко з Олександром Пасхавером у свіжому номері «ДТ».