UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерт вказує на оптимальні податки для української економіки

Усі податки повинні автоматично нараховуватися і сплачуватися в реальному часі, переважно онлайн.

Олександр Савченко, ректор Міжнародного інституту бізнесу, координатор економічної програми партії "Громадянська позиція", у своїй статті в DT.UA пише про те, що ідеальна (іманентна сучасному стану українського суспільства і бізнесу) податкова система України має базуватися на таких податках:

"1. Податок на доходи фізичних осіб: менше 5 мінімальних зарплат - 10%; 15% на доходи, які перевищують 5 мінімальних зарплат. Усі, хто працює, здійснюють обов'язкові відрахування до власного накопичувального пенсійного рахунку у розмірі 5% від зарплати. Соціальні внески скасовуються, Пенсійний фонд ліквідовується. Солідарні пенсії та інші соціальні виплати фінансуються з державного бюджету.

2. Податок на виплату дивідендів (виведений капітал) - 15%.

3. Податок на продаж землі, житла та іншої нерухомості, транспортних засобів - 2%.

4. Податок на продаж цінних паперів та будь-яких майнових прав поза біржею - 1%.

5. Податок з обігу підприємств - 5%, сплачується при імпорті та продажах всередині країни, при експорті податок з обігу - 2,5% (якщо ЄС заблокує перехід на податок з обігу, пропоную зменшити ПДВ до 15% і брати плату за сервіс у розмірі 15% з повернутого державою ПДВ підприємствам).

6. Податок на операції з офшорними територіями становить 15%, на всі грошові перерахування в ці зони, за винятком сплати дивідендів та повернення інвестицій чи кредитів.

7. Підприємство, яке належить до малого бізнесу (валовий дохід за рік менше, ніж 5 млн євро), має право вести спрощений бухгалтерський облік.

8. Підприємці, які працюють за спрощеною системою оподаткування, сплачують податок на доходи фізичних осіб на рівні 15% мінімальної зарплати та 5% відрахувань до власного пенсійного рахунку. Вони також сплачують 5% податку з обігу (продажів) за умови, що він менший від 1 млн євро на рік. Якщо обіг перевищує 1 млн євро на рік, підприємець має зареєструвати підприємство. Всі підприємці працюють із касовими апаратами чи їх сучасними аналогами, які безкоштовно видає податкова адміністрація.

9. Самозайняті громадяни України, виручка від реалізації продукції чи послуг яких не перевищує 1 тис. євро на місяць, не оподатковуються, вони також, за бажанням, мають право не сплачувати податок на доходи фізичних осіб у розмірі 15% від мінімальної зарплати, в такому разі пенсійний стаж їм не зараховується.

10. Акцизи та рентні платежі мають бути встановлені на рівні мінімальних у країнах ЄС".

На думку експерта, всі операції з оподатковування (включно з нарахуванням зарплати) здійснюються з допомогою гаджетів і програм, які безкоштовно надає податкова адміністрація. Решта податків і зборів, зокрема на нерухомість, землю та депозити, мають бути скасовані, а наведені вище - не можна підвищити, мінімум, упродовж 10 років. Певна річ, ці податки можуть бути знижені, а деякі з них - ліквідовані. Краще таку податкову систему закріпити в Конституції.

Автор додає, що запропонована податкова система - дуже проста й технологічна, вона не передбачає податкових декларацій та звітів, перевірок і навіть контактів із податковою адміністрацією. Всі податки мають автоматично нараховуватись і сплачуватись у реальному часі, переважно онлайн. Тому чисельність бухгалтерів, юристів і особливо податківців буде істотно зменшена, останніх - більш ніж удесятеро.

"Це і є довго очікувана українцями держава у смартфоні!" - підкреслює експерт.

Докладніше про необхідність реформування податкової системи читайте у статті Олександра Савченка "Українцям - українську податкову систему, або Держава (податки) в смартфоні" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".