UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерт: Управляючі фонди, які перекачували фінанси «Укрбуду», досі на ринку

У 2019 році на рахунки ФФБ надійшли рекордні гроші, які потім безслідно зникли.

Будівництва компанії «Укрбуд» зупинилися 2019 року під офіційним приводом падіння продажів та відсутністю коштів на добудову об’єктів, однак згідно з офіційною звітністю саме в той рік до Фонду фінансування будівництва  ФК «Житло-Капітал», яка була управителем процесу,  влилися найбільші надходження, пише у своєму матеріалі для  ZN.UA «Врятувати рядового Микитася. Що і хто ховається за оборудками «Укрбуду» експерт із питань містобудування Георгій Могильний.

Гроші для будівництва залучали за буцімто найбільш захищеною і врегульованою спеціальним законом схемою через Фонд фінансування будівництва. Зокрема закон України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» прямо забороняє використовувати коштів інвесторів на щось, окрім встановленого об’єкта будівництва. Це має контролювати управитель, яким виступала ФК «Житло-Капітал»: доки забудовник не надає звітів і актів про використання вже переданих коштів, він не може отримати наступне фінансування.

Згідно з офіційними даними, які раніше були доступні на сайті Нацкомфінпослуг, 2019 року до ФФБ ФК «Житло-Капітал» влилися 8,4 млрд грн — з 18,9 млрд станом на 31.12.2018 сума на рахунках фонду зросла до 27,3 млрд станом на 31.12.2019.

«Невідомо, чи ці шалені кошти реально були, чи під прикриттям краху «Укрбуду» на мільярди гривень просто виписали свідоцтва про участь у ФФБ і повісили це добудовувати на «Київміськбуд», - зазначає Могильний.

Водночас експерт підкреслює, що зниклі гроші так і не шукали, а ФК «Житло-Капітал» надалі залишається управителем, як і залишились при ділі всі старі забудовники — асоційовані члени «Укрбуду» — теж офіційно залишилися. Водночас комунальна  компанія «Київміськбуд» отримала можливість продавати нерозпродані квартири та будувати нові будинки на залишках землі, в обмін на добудову квартир для постраждалих інвесторів Микитася.

Могильний зазначає, що про махінації «Укрбуду» правоохоронцям було відомо давно. Зокрема, МВС розслідувала справи про виведення грошей інвесторів, щонайменше, з 2015 року, а про факти незаконного будівництва — ще раніше, але результатів розслідувань так і нема.

Більше матеріалів Георгія Могильного читайте за посиланням.