Колишня голова Наглядової ради НАК Нафтогаз Клер Споттісвуд вирішила втрутитись у ситуацію з оголошенням підозри ексголові компанії Андрію Коболєву у справі про отримання багатомільйонної премії. Відповідну заяву вона розмістила у соцмережі Linkedin.
Основний меседж, який спробувала донести Клер Спотісвуд, полягає в тому, що рішення про преміювання Андрія Коболєва, а також ще 40 осіб команди, що супроводжували розгляд справи проти Газпрому в Стокгольмському арбітражі, було схвалене як правлінням компанії, наглядовою радою (включно із представниками уряду), так і Кабінетом міністрів.
"Ці премії були затверджені одноголосно - всім правлінням, наглядовою радою, включаючи як незалежних членів, так і членів, призначених державою, включаючи членів уряду України. Спершу премія була обговорена і рекомендована Комітетом з винагород Наглядової ради, с дотриманням звичайної дорадчої роботи та процесів прийняття рішень. Ці рішення також ґрунтувалися на оцінці, підготовленій незалежним консалтинговим агентством, та на юридичному висновку, наданому незалежною юридичною компанією", - зазначила Споттісвуд.
Також, вона наголошує, що премію було виписано за рахунок коштів, які були виплачені Україні російським Газпромом на виконання рішення Стокгольмського арбітражу.
"Виплати в розмірі 4,6 мільярда доларів Газпром здійснив двома траншами: $2,1 млрд було отримано як компенсацію за газ, з виплатою відразу в 2018 році, а решта ($2,5 млрд) виплачено у 2019 році", - зазначила ексголова наглядової ради "Нафтогазу".
Крім того, Клер Споттісвуд вирішила нагадати заслуги керівництва "Нафтогазу", яке вирішило вступити в арбітраж з Газпромом, попри те, що в перемогу в цій справі, за її словами, не вірив ніхто.
Саме виходячи з цих обставин, наголошує Споттісвуд, і було ініційовано преміювання команди, яка займалася арбітражем, попри те, що подібних прецедентів в Україні ще не було.
"Наглядова рада повністю усвідомлювала, що це рішення встановило прецедент в Україні, і призначалася нагорода для абсолютно безпрецедентного успіху. Розуміючи, що створюється прецедент, Наглядова рада дуже ретельно обдумала своє рішення про преміювання й ухвалила його в повній відповідності з світовою практикою корпоративного управління", - наголосила Споттісвуд.
"Ми чуємо, нібито наглядова рада піддалася тиску з боку Андрія Коболєва, щоб добитися бонусної винагороди за Стокгольм. Це непорозуміння і спотворення фактів. Премія була одноголосно схвалена наглядовою радою у рамках своєї компетенції. Уряд згодом схвалив цю премію. Винагорода була повністю виплачена лише тоді, коли всі належні кошти були отримано від Газпрому", - додала також вона.
Нагадаємо, Національне антикорупційне бюро спільно із Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою повідомили колишньому голові правління НАК «Нафтогаз України» Андрію Коболєву про підозру у заволодінні у 2018 році понад 229 млн грн.
За даними слідчих, керівник компанії, який очолював НАК у 2014-2021 роках, в травні 2018 року всупереч вимогам законодавства видав наказ про преміювання працівників компанії, на підставі якого йому виплатили майже 261 млн грн (еквівалент 10 млн дол. США) за екстраординарні досягнення. Йдеться про позитивне рішення в арбітражі у справі щодо контракту купівлі-продажу природного газу у 2009-2019 рр.
В НАБУ підкреслюють, що ця сума суттєво перевищувала нормативно визначені розміри таких виплат (37,48 млн грн). До того ж за одні і ті самі досягнення екскерівникові компанії виплатили премію 12,49 млн грн ще й у 2017 році.
«Загалом упродовж 2018 року підозрюваному, як вважає слідство, незаконно виплатили коштом компанії понад 229,25 млн грн (різниця між фактично виплаченою премією і максимально допустимим її розміром)», - зазначили в НАБУ.
Крім того, за часів керування "Нафтогазом" Юрієм Вітренком, в компанії заявляли, що ексглава "Нафтогазу" Андрій Коболєв забрав собі більшу частину премії за перемогу над російським Газпромом у Стокгольмському арбітражі у розмірі 599,6 млн. грн, незважаючи на те, що навіть не керував цим напрямком.
Варто зазначити, що цим претензії до Андрія Коболєва не вичерпуються. Так, Бюро економічної безпеки, яке веде кримінальне провадження за результатами ревізії господарської діяльності НАК "Нафтогаз України". Йдеться про можливі зловживання посадових осіб Нафтогазу у 2018- 2019 роках. Ці зловживання призвели до несплати до бюджету величезної суми 75 млрд грн.
Також, службових осіб компанії підозрюють у завищенні протягом 2018-2019 років валових витрат "Нафтогазу", а також у зловживаннях з проведенням бухгалтерських та податкових звітностей.
Крім того, НАБУ вивчає "роль" Коболєва у справі щодо мільярдних збитків "Укрнафти" на користь Коломойського.