UA / RU
Підтримати ZN.ua

Екстопменеджеру Фірташа, якого намагалися запроторити за грати з 2019 року, нарешті скасували виправдовувальний вирок

Якби Сивака посадили одразу, він би вже вийшов на волю. А так, попереду в засудженого роки тюрми.

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду скасувала виправдовувальний вирок колишньому директору ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" Володимиру Сиваку, справа якого тягнеться ще з 2016 року. Про це повідомила пресслужба Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Читайте також: НАБУ затримало директора "Запорізького титано-магнієвого комбінату" за розтрату 492 млн грн

Апеляційна палата ВАКС визнала ексдиректора винуватим у зловживанні службовим становищем (ч. 2 ст. 364 КК України), яке призвело до завдання комбінату збитків на 18,6 млн грн.

Сиваку призначено покарання 3,5 роки за ґратами. 

Справу розглядали у ВАКС вдруге.  У травні 2019 року Заводський суд Запоріжжя виніс виправдувальний вирок Володимиру Сиваку.  У 2020 році апеляційна палата ВАКС підтвердила цей вирок та виправдала Сивака. Але Верховний Суд повернув справу на повторний розгляд.

Читайте також: САП оскаржила в апеляції виправдувальний вирок директорові ЗТМК

Раніше йому інкримінували тяжчий злочин – розтрату 492 млн гривень, отриманих від компанії Tolexis Trading із групи Group DF Дмитра Фірташа в рамках угоди про спільну діяльність.

ТОВ "ЗТМК" було утворено на базі ДП "Запорізький ТМК" – єдиного в Україні та Європі виробника губчастого титану. ЗТМК на 51% належав Фонду держмайна і на 49% – компанії Tolexis Trading Limited, де бенефіціаром був Фірташ.

Читайте також: В САП назвали свою "єдину можливу помилку" у справі ЗТМК

Компанія Фірташа отримала частку на ЗТМК у 2013 році, коли держава створила з нею ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат", якому відійшов майновий комплекс однойменного держпідприємства. Фірташ в особі Tolexis Trading повинен був інвестувати в підприємство $110 млн і за це отримати 49%-ву частку.

Фірташ домігся призначення свого менеджменту на підприємство, рішеннями якого більшість грошей було витрачено на погашення боргів за енергоносії та перед кредиторами, пов'язаними з Group DF. Надалі ці кошти були виведені з України шляхом переказу на рахунки офшорних фірм. На модернізацію підприємства було спрямовано лише 20 млн грн.

Читайте також: Фонд держмайна віддав Фірташу "Запорізький титано-магнієвий комбінат"

У квітні 2015 року держпакет у 51% акцій ТОВ "ЗТМК" був переданий в управління державної "ОГХК" (Об'єднана гірничо-хімічна компанія, спочатку - ДП "Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат"). ОГХК в свою чергу була створена в 2009 році. У неї входять Вільногірський ГМК і Іршанський ГЗК, потужності яких раніше також орендував Фірташ.

З 2016 року держава добивалась повернення ЗТМК у державну власність. Крапку у цій справі в травні 2022 року поставив Верховний суд, відхиливши касацію Tolexis Trading і повернувши цілісний майновий комплекс підприємства у власність держави.

23 вересня 2016 року детективи НАБУ затримали директора ЗТМК в рамках розслідування кримінальної виробництва про розтрату 492 млн гривень.

"ЗТМК" – єдиний виробник губчастого титану в Європі. Проектна потужність комбінату - 20 тис. тонн на рік.