Таку думку в ексклюзивному інтерв'ю у свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна» висловив колишній голова Ради НБУ Анатолій Гальчинський.
На його думку, зараз девальвується один з основних інструментів монетарної політики центрального банку і про це потрібно говорити відкрито, адже в минулому році 99,4% приросту грошової маси склали операції на валютному ринку (сальдові показники).
У цій ситуації не може не турбувати й інше, зазначає Гальчинський: «НБУ обмежує свої можливості виконувати одну зі своїх базових функцій - виступати кредитором останньої інстанції».
Так, пояснює він, емісійні ресурси поглинаються валютним ринком. «Від цього страждає банківська система, економіка в цілому», - нарікає екс-глава Ради Нацбанку.
Ще одним негативним фактором Гальчинський називає те, що втрачає свою дієвість і найважливіший показник монетарної політики - облікова ставка НБУ. «На Заході - це ключовий інструмент економічного регулювання», - говорить він.
Відповідаючи на питання про те, «зашкалює» у нас емісія чи ні, Гальчинський в якості, «простонародного» критерію оптимальності емісії пропонує використовувати показник інфляції. «У минулому році рівень інфляції виявився меншим прогнозованого. Висновок робіть самі», - говорить він.
Водночас, підкреслює економіст, важливий інший показник - рівень монетизації економіки (співвідношення грошової маси до ВВП): «Якщо він нижчий за оптимальні розміри, то формується певний лаг збільшення емісії».
«У контексті «дискусії» прем'єрів (Азарова і Тимошенко, - ред.) можу назвати і такі цифри: у 2005 році, під час прем'єрства Ю.Тимошенко, грошова маса збільшилася на 54,3%, що, звичайно, не могло не вплинути на інфляційні процеси. При цьому рівень найбільш інфляційно небезпечної готівкової емісії зріс у 2005-му на 43%, тоді як на рік раніше - на 27%, а в 2003 році - всього на 8%.
У минулому році грошова маса зросла на 22,8%. З формальної точки зору, це дуже значна цифра. Я - прихильник жорсткої грошової політики. До того ж рівень монетизації економіки зараз близький до свого оптимуму - 53,3% (у Польщі - 53,3, в Росії - 49,9%)».
«Але і в цьому випадку я був би обережний із звинуваченнями (на адресу НБУ про велику емісію, - ред.)».
Повний текст інтерв'ю з Анатолієм Гальчинським читайте у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".