UA / RU
Підтримати ZN.ua

Економісти підтримали відновлення адмінрегулювання НБУ на валютному ринку

Економісти вважають за доцільне повернення Нацбанку до застосування адмінзаходів на валютному ринку.

Група економістів VoxUkraine вважають доцільним тимчасове повернення Національного банку України до адміністративного регулювання операцій з іноземною валютою.

На думку економістів, основними причинами різкого ослаблення курсу гривні є: зростання побоювань щодо подальшого розвитку поточної кризи в Україні на тлі протистояння з Росією в Донбасі, дефіциту зовнішнього фінансування і слабкості фінансового сектора, а також критичний рівень золотовалютних резервів України.

Знизити панічні настрої на ринку могло б рішення МВФ про чотирирічну програму розширеного фінансування EFF на $ 17,5 млрд, з яких близько $ 5 млрд можуть бути надані першим траншем. Затвердження програми радою директорів Фонду очікується 5 березня. Однак, продовження волатильною ситуації на валютному ринку ще протягом декількох тижнів може виявитися витратним для НБУ.

У зв'язку з цим експерти вважають, що НБУ доцільно тимчасово відновити ряд адміністративних заходів для стабілізації валютного ринку.

"Очевидно, що будь-яке вирішення проблеми має бути спрямоване на стримування попиту і збільшення пропозиції іноземної валюти", - відзначають вони.

При цьому, тимчасові заходи можуть включати заборону на авансові платежі за імпортними контрактами, постійну верифікацію та узгодження всіх імпортних контрактів, визначених вище обсягів, заморожування будь-якого кредитування в іноземній валюті, як резидентам так і нерезидентам, тимчасовий мораторій будь-яких платежів нерезидентам, пов'язаних з обслуговуванням кредитів, виплати винагород і комісій, перерахуванням дивідендів іноземним партнерам, а також тимчасові обмеження на прямі інвестиції за кордон для вже затверджених індивідуальних ліцензій.

Напередодні Нацбанк змушений був вдатися до нових адміністративних обмежень в умовах обвального падіння гривні. Так, НБУ тимчасово заборонив банкам купувати валюту за дорученням клієнтів. Крім того, заборонив кредитування в гривні на купівлю валюти та посилив контроль над імпортними операціями. Разом з тим регулятор попередив, що навіть якщо після рішення МВФ про кредит на початку березня ситуація не стабілізується, будуть прийняті додаткові адміністративні заходи.