UA / RU
Підтримати ZN.ua

Економіст застеріг від надмірної лібералізації в новому законі про валюту

Валютна лібералізація повинна передбачати поступовий скоординований рух.

Підготовлений Національним банком законопроект "Про валюту", який повинен замінити урядовий Декрет 1993 року "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", містить ризики для української економіки, пише в своїй статті для DT.UA Олександр Шаров, доктор екон. наук, професор.

"Валютна лібералізація повинна враховувати ризики, які виникають у цій сфері для національної економічної безпеки", - зазначає автор, перераховуючи можливі загрози: доларизація, валютна спекуляція, непрогнозовані курсові коливання, втеча капіталу за кордон, втрата валютних резервів, необгрунтовані валютні обмеження.

На його думку, мало хто ризикне заперечувати необхідність підготовки і прийняття нового закону, проте розробникам нового проекту не вистачає концептуального бачення.

"Ця концепція повинна насамперед розглянути тенденції розвитку світової валютної системи - і ті, які спостерігаються вже протягом десятиліть, і останні, визначивши місце України у світовій валютній системі (в її динаміці)", - вважає автор.

Економіст нагадує, що щорічний звіт МВФ з питань валютного регулювання свідчить про те, що з 189 країн-членів тільки 29 використовують "вільно плаваючий курс" (free floating) і ще 36 - "плаваючий курс" з різними формами управління.

"Бажання опинитися на вершині рейтингу "просунутості" в питаннях вільного плавання цілком зрозуміло (адже там знаходиться приємна компанія з країн ЄС, США та інших країн ОЕСР). Але ж Україна поки що не тільки не в ЄС, але навіть не в ОЕСР, вирішуючи питання набуття статусу спостерігача в цій організації. А ось такі його повноправні члени, як Чилі і Туреччина, і досі використовують режим обмеженого плавання своїх валют", - йдеться в статті.

Докладніше читайте в матеріалі Олександра Шарова "Dura Lex, або Закон "як вийшло"?" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".