UA / RU
Підтримати ZN.ua

Економіка України насолоджується обнадійливим моментом – Bloomberg

Несподівано швидке зростання в другому кварталі може бути випадковістю, але є підстави для оптимізму.

Ніхто не очікував, що економіка України буде рости так само швидко, як у другому кварталі. Хоча ріст був обумовлений, значною мірою, небувалим урожаєм пшениці, оптимістичні цифри можуть стати пророцтвом, яке виконується, оскільки президент Володимир Зеленський обіцяє новий вид політики і сприятливих для інвестицій змін, пише Леонід Бершидський для Bloomberg.

Автор зазначає, що реальний ВВП України збільшився на 4,6% в річному численні з квітня по червень, що набагато вище консенсус-прогнозу Bloomberg, який був на рівні 2,6%. Це найшвидший ріст за виключнням третього кварталу 2016 року, коли реальний ВВП зріс на 4,8%.

Стрибки в цьому кварталі теж можуть бути випадковістю. Україна конкурує з Росією і, меншою мірою, з Казахстаном за ті ж експортні ринки пшениці. В останні роки Росія була безперечним лідером, але в 2019 році погодні умови підірвали російський урожай і збільшили виробництво пшениці в Україні як раз вчасно, щоб країна скористалася її нестачею в Європі.

Згідно з офіційним статистичним агентством України, експорт зерна в першій половині 2019 року збільшився на 42,3% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Це може бути одноразовою удачею, але приводів для оптимізму більше. Дані торгового балансу показують, що імпорт України росте швидше, ніж її експорт, і найшвидший ріст спостерігається у споживчих товарах.

Однією з причин цього є відносна відкритість ЄС для українського трудового мігранта, яка допомагає усунути нестачу робочої сили в Польщі і далі на захід. Грошові перекази від українських робітників за кордоном йдуть відмінними темпами.

Згідно з офіційними індексами настроїв, український бізнес все більш оптимістично дивиться на перспективи країни; рівень оптимізму найвищий в роздрібній торгівлі, але песимізм спаде і в інших місцях. Партія "Слуга народу" обіцяє відхід від корупційної, корисливої практики всіх попередніх урядів. Навіть якщо небагато в українському бізнес-співтоваристві вважають, що він може покласти кінець війні на сході України, так як від нього очікують значні втрати від свого електорату, зменшення корупції та більш проинвестивная позиція - більш реалістичні очікування.

Можливо, найголовніше, Зеленський пообіцяв зробити те, на що не погодилися всі попередні уряди: скасувати мораторій України на продаж землі до кінця цього року. Беручи до уваги сільськогосподарську спеціалізацію України (на сектор припадає 10-12% економічного виробництва країни), цей крок - давно рекомендований найбільшим кредитором України - Міжнародним валютним фондом – здатний стимулювати зростання до рівня західних сусідів - Польщі, Угорщини і Словаччини. У Зеленського є політичний капітал, щоб зробити вільний ринок землі реальністю.

Україна, звичайно, володіє унікальними здібностями у використанні своїх кращих можливостей. В цьому і наступному році її чекають великі виплати боргу. Торговельний дефіцит у розмірі 3,7 мільярда доларів в першій половині цього року виглядає загрозливим, а верховенство закону все ще слабо і це відлякує інвесторів. Крім того, наступний уряд, який партія Зеленського ще не створила, має бути обережним, щоб не допустити занадто високого зросту, інакше воно викличе величезні виплати по варрантам, виданих власникам боргів у відчайдушній реструктуризації в 2015 році.

Але навіть незважаючи на ці загрози, це оптимістичний момент для Києва. Зеленський може ще якийсь час насолоджуватися променями своєї щасливої зірки, перш ніж він зануриться в битву за відновлення своєї неблагополучної країни і перетворення її в приклад для інших пострадянських держав, резюмує Бершидський.

Як повідомлялося, згідно з консенсус-прогнозом Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ), зростання ВВП України в 2019 році сповільниться до 2,7% з 3,3% в минулому році при зниженні інфляції (грудень до грудня) до 7,6% з 9,8%.

У своєму "Інфляційному звіті" (липень-2019) НБУ прогнозував зниження споживчої інфляції до 6,3% до кінця 2019 року, на початку 2020-го - до 5% з відхиленням в 1 п. п., до кінця 2020-го - 5%.

Міжнародний валютний фонд прогнозує зростання глобального ВВП в 2019 році на 3,2%, у 2020 році - на 3,5%, що на 0,1 процентного пункту (п. п.) гірше попередніх прогнозів Фонду.