Думка про те, що у протистоянні заходу та Росії санкції руйнують перш за все західну економіку, а російська економіка є стійкою і навіть починає відновлюватися, груетується на нерозумінні того, як насправді тримається російська економіка в умовах відтоку понад 1000 глобальних компаній і міжнародних санкцій.
Про це йдеться в дослідженні Єльського університету, яке показує , що насправді російська економіка «вщент знівечена» і відлік часу до повного краху економіки Росії завершується.
Дослідження є «першим комплексним» аналізом російської економіки з початку війни в Україні.
Головні висновки науковців Єльського університету:
- Стратегічне становище Росії як експортера сировини незворотно погіршилося, оскільки вона втрачає колишні основні ринки збуту і стикається з великими труднощами у спробах переорієнтувати свій експорт до Азії.
- Російський імпорт значною мірою обвалився, і країна стикається з серйозними проблемами з постачанням основних ресурсів, інженерних компонентів і технологій.
- Імпортозаміщення – провалилося. Російське внутрішнє виробництво повністю зупинилося, не маючи можливості замінити втрачені компанії, продукцію та кваліфіковану робочу силу.
- Ослаблення російської інноваційної та виробничої бази призвело до різкого зростання цін та невдоволення споживачів.
- Росія втратила підприємства, на частку яких припадає близько 40% її валового внутрішнього продукту (ВВП). Економічна база Росії також ослаблена безпрецедентним відпливом капіталу та населення.
- Президент Путін використовує явно нестійкі фіскальні та монетарні інтервенції, щоб виправити структурні недоліки економіки, які вперше за багато років призвели країну до дефіциту бюджету та скоротили її валютні резерви, навіть за умов нинішніх високих цін на енергоносії.
- Фінанси Кремля перебувають у набагато складнішій ситуації, ніж прийнято вважати. Російські фінансові ринки у найгіршому становищі в світі. Росія фактично відрізана від міжнародних фінансових ринків, це обмежує її можливості залучати капітал відновлення своєї покаліченої економіки. Російські внутрішні фінансові ринки віддзеркалює як поточні економічні умови, так і майбутні перспективи країни.
Як наголошується в дослідженні, деякі експерти та політики на Заході висловлюють занепокоєння, що санкції не впливають на Росію настільки, щоб виправдати шкоду, яку вони завдають тим, хто їх застосовує.
Однією з причин цього, йдеться в дослідженні, є те, що Кремль «відбирає тільки найсмачніше» у своїх економічних звітах, «видаляючи несприятливі показники, та публікуючи лише ті, які є більш сприятливими».
Загальний висновок дослідження - російська економіка «вщент знівечена» західними санкціями та масовим виходом міжнародних компаній.
Нагадаємо, час від часу на Заході лунає критика західних санкцій. А прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан закликає до нової стратегії.
Зокрема, Орбан неодноразово робив заяви на кшалт, що Європа "вистрілила собі в легені" санкціями проти Росії, а також - що санкції проти Москви не спрацювали.
На цьому тлі Росія постійно постійно намагається схилити Україну до проведення переговорів.