UA / RU
Підтримати ZN.ua

Економічний спад в США може погіршити торговий протекціонізм - FT

Уповільнення темпів економічного зростання США може спровокувати президента Трампа на більш агресивну торговельну і зовнішню політику.

Інвестори не надто побоюються мінливої ситуації в Конгресі США. Американські ринки на цьому тижні були стабільні, і не тільки тому, що результат проміжних виборів виявився таким, як очікувалося. Фондовий ринок США володіє сильними історичними показниками зростання протягом 12 місяців після проміжних виборів, у тому числі після тих, в яких президентська партія втратила одну або обидві палати Конгресу, пише видання Financial Times.

Тим не менш, ринок може недооцінювати ступінь впливу проміжних виборів. У перші два роки президентського терміну Дональда Трампа для інвесторів і ринків переважали сприятливі фінансові стимули та заходи дерегулювання. У міру наближення президентських виборів 2020 року обмежена здатність республіканців просувати законопроекти в Конгресі може змусити Трампа стати більш агресивним у торгівлі та зовнішній політиці - сферах, де у нього більше автономії. Це може призвести до негативних наслідків для ринків і економіки в цілому.

Прямі економічні ризики більш агресивної політики обмежені, крім ризику призупинення роботи уряду через балансування на грані війни щодо федерального бюджету. Імпічмент президента здається малоймовірним. Зусилля демократів щодо розслідування фінансів і зв'язку Трампа з Росією можуть викликати злість, але мало впливають на економіку. Однак ситуація може змінитися. В найближчі два роки економічне зростання США сповільниться відносно нинішніх показників. Ймовірність подальшого фінансового стимулювання наразі здається невисокою.

Один потенційний імпульс може виникнути через інфраструктурний пакет - ініціативу, яку підтримують обидві партії. Але сторони не можуть зійтися в тому, як фінансувати виконання цього плану. Більш того, демократи будуть неохоче підтримувати заходи по зміцненню економіки, за які Трамп міг би отримати підтримку на президентських виборах 2020 року. Але їм варто зважити ризики такого кроку, оскільки це може бути розцінено як саботаж економічного зростання.

Спад економічного зростання може спровокувати президента. Це, ймовірно, посилить торговельний протекціонізм і конфронтацію з противниками, такими як Іран. З високою ймовірністю президент США підніме мита для Китаю. Підвищення тарифів, що переростає в повномасштабну міжнародну торговельну війну вже в минулому місяці було чинником послаблення міжнародного і американського ринку.

Швидше за все, Трамп стане ще більш агресивним, як у внутрішній політиці, так і в зовнішній. Це нова реальність, під яку повинні адаптуватися інвестори. Проміжні вибори тільки що закінчилися. Але президентська кампанія 2020 року вже йде.

У вівторок, 6 листопада, відбулися проміжні вибори до Конгресу США, під час яких була повністю переобрана Палата представників, а також 35 сенаторів зі 100. Крім того, були обрані 39 губернаторів штатів і територій, а в ряді штатів відбулися інші місцеві вибори, в тому числі і вибори мерів окремих міст. За попередніми даними, Демократична партія США вперше за вісім років повернула контроль над Палатою представників, а Республіканська партія зберегла перевагу в Сенаті.

Аналітики склали прогноз, яким чином вони вплинуть не тільки на американську демократію, але й на популістський і націоналістичний бум в глобальному масштабі. Адже на обох континентах кандидати-популісти надихалися риторикою Трампа "Америка перш за все". Стратеги вважають, що перемога демократів на виборах в нижню палату Конгресу не вплине на торгову війну між США і Китаєм та не зашкодить Трампу.