UA / RU
Підтримати ZN.ua

Економічна міць Росії розвалюється – Bloomberg

Російський бізнес не вірить у те, що падіння економіки досягло дна.

Директор державної ферми неподалік 3 Анатолій Анісімов досі мріє про новий корівник з шведськими доїльними машинами, які б скоротили його витрати і збільшили надої на 40%. Але в умовах найбільшої за 20 років рецесії йому доводиться забути про ці плани.

"Нічого хорошого впродовж найближчого року нас не чекає", - сказав він скептично журналістам Bloomberg.

Через погіршення стану російської економіки, бізнесмени відкладають інвестиційні плани, переживаючи, що рубль може знову обвалитися, якщо ціни на нафту в чергове зменшаться, а геополітична напруга принесе нові економічні проблеми. Перспектива затяжного економічного спаду стала викликом для Кремля, який використовує підвищення стандартів життя для здобуття підтримки населення. Крім того, російській владі потрібні іноземні інвестиції, щоб російський ринок продовжував зростати.

На сьогодні Кремль утримується від ескалації агресії проти України, чим, можливо, хоче добитися пом'якшення санкцій США і Євросоюзу, які були введені після анексії Криму і кілька разів посилені після вторгнення в Донбас. Російські чиновники кажуть, що економіка вже досягла дна, але з цим не погоджуються бізнесмени. Капіталовкладення скоротилися на 6% за 8 місяців цього року. Багато компаній обсяг рублевої готівки фактично за рахунок обвалу національної валюти Росії все одно не хочуть витрачати кошти.

"Бізнесмени і звичайні люди налаштовані на негативний розвиток подій. Вони чекають відтік капіталу і ще більше скорочення економіки", - сказав колишній міністр фінансів Росії Олексій Кудрін, нагадуючи про вплив санкцій і падіння цін на нафту.

Він додає, що навіть якщо економіка відновиться впродовж наступних кількох років, її зростання буде настільки повільним, що російська частка на світовому ринку скоротиться до рівня 1991 року, коли розпався СРСР. Таким чином, досягнення режиму Володимира Путіна за 15 років будуть знищені.

Видання нагадує, що під тиском економічних проблем російський уряд вже був змушений скоротити чи відкласти деякі програми плану модернізації армії, на яку збиралися витратити 20 трильйонів рублів. Путін зробив цей план пріоритетним, оскільки так він збирався відродити "міць Росії" на світовому рівні.

Раніше Росія швидко боролася з наслідками попередніх криз, демонструючи зростання через 18 місяців після рецесії. Але цього року Центральний банк дає невтішні прогнози, згідно з якими рецесія буде найдовшою з часів розпаду СРСР і триватиме два роки.

"Ця криза найгірша, тому що вона триватиме довго", - сказав президент компанії з виробництва будівельних матеріалів "Техноніколь" Сергій Колесніков, який вже скасував плани зі спорудження нового заводу з виробництва ізоляційних матеріалів. Також він скаржиться на 15% скорочення продажів всередині країни, оскільки будівельні компанії скорочують свої витрати. В цей же час, експорт трохи зріс завдяки обвалу рубля, що зробило російську продукцію дешевшою на міжнародних ринках. Але Колесніков все ж не налаштований оптимістично.

"Це схоже на біг проти вітру на гору. Така ситуація дуже виснажує", - каже він.

Тим часом, економічна криза посилюється і МВФ погіршив прогноз для економіки Росії на 2015 рік. Тепер фонд очікує скорочення економіки РФ у 2015 році на 3,8% ВВП і в 2016 - на 0,6%.

У травні МВФ спрогнозував глибоку рецесію в Росії в 2015 році. Крім цього, МВФ підкреслює негативний вплив західних санкцій і зниження ціни на нафту на економіку Росії. Курс російського рубля є сильно залежним від розвитку ситуації на сировинних ринках: 40% прибутку РФ отримує від експорту вуглеводневої сировини.

У серпні в МВФ заявили, що у зв'язку з санкціями російська економіка може втратити до 9% ВВП. В цей же час, президент Росії Володимир Путін вважає ситуацію в економіці Росії "некритичною" і хоче підняти податки.

Уряд чекає, що за підсумками 2015 року дефіцит бюджету РФ становитиме 3,7% від ВВП. Падіння ВВП Росії в липні 2015 року прискорилося з 4,2% до 4,6%. Міністр економічного розвитку РФ Олексій Улюкаєв заявив, що у нього є відчуття дна падіння.

"Але це все дуже особисте. Видно, що ми десь на "дні" лежимо, чи як назвати цей рух", - сказав він.

В цей же час, видання Financial Times писало, що Росія намагається позбутися економічної невизначеності. Для російського Центрального банку зміцнення долара за рахунок підвищення ставок в США означає, що відновити валютні резерви Росії буде ще складніше. А вони за останній рік зменшилися з 500 мільярдів до 364 мільярдів доларів.

Прогнози щодо підвищення процентних ставок в США для Росії мають велике значення. Західні санкції, які були введені минулого року, дешева нафта і різкий обвал рубля вже посіяли хаос, спричинивши скорочення російської економіки на 2,2% за перший квартал і на 4,6% за другий квартал поточного року.