Дві комерційні компанії володіють 13 із 16 державних реєстрів
Дві комерційні компанії - «Арт-мастер» і «3-Т» - володіють 13 із 16 державних реєстрів, які реєструють всі види цивільно-правових відносин. Про це свідчить акт перевірки діяльності державного підприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України за 2007-2009 роки, яку проводило Головне контрольно-ревізійне управління (ГоловКРУ). Даний документ опинився у розпорядженні «Дзеркала тижня».
Дві комерційні компанії - «Арт-мастер» і «3-Т» - володіють 13 із 16 державних реєстрів, які реєструють всі види цивільно-правових відносин. Про це свідчить акт перевірки діяльності державного підприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України за 2007-2009 роки, яку проводило Головне контрольно-ревізійне управління (ГоловКРУ). Даний документ опинився у розпорядженні «Дзеркала тижня».«Інформаційний центр» експлуатує 16 реєстрів, які реєструють всі види цивільно-правових відносин, нотаріат і акти громадянського стану. Однак із 2005 року склалася ситуація, коли підприємство володіє всього трьома державними реєстрами з тих, що перебувають в його управлінні. Інші тринадцять є власністю комерційних компаній «Арт-мастер» і «3-Т». Засновниками останньої, згідно з результатами перевірки ГоловКРУ, є юридичні особи, зареєстровані на Республіці Кіпр.
За даними «ДТ» така ситуація склалася, оскільки без проведення тендеру «Інформаційний центр» уклав договір на право користування програмною продукцією цих фірм. При цьому держпідприємство платить «Арт-мастеру» і «3-Т» роялті з кожної операції.
Так, за неофіційними даними, отриманими «ДТ», від вартості послуг нотаріуса із оформлення довіреності на автомобіль на 250 гривень 34 гривні йде комерційним фірмам, із довідки про відсутність заборгованості перед бюджетом, вартістю 100 гривень, компанії отримують 51 гривню.
Так, згідно з результатами перевірки ГоловКРУ, «Арт-мастер» і «3-Т», які приватизували держреєстри, отримали у 2007-2009 роках роялті у розмірі 205,2 мільйона гривень (126,2 млн грн і 79 млн грн відповідно). При цьому оцінна ринкова вартість придбання всіх цих реєстрів державою становить не більше 24 мільйонів гривень.
ГоловКРУ також відзначає, що, згідно з експертними висновками, розробка та придбання у держвласність програмного забезпечення для всіх 16 реєстрів становить 16-25 мільйонів гривень. Це у чотири рази менше, ніж та сума, яку «Інформаційний центр» щорічно виплачує комерційним структурам тільки за використання ПЗ.
Детальніше читайте у статті Юрія Бутусова «Держава 2.0 або Держава.gov...?» у свіжому номері «ДТ».