UA / RU
Підтримати ZN.ua

Держава повернула борг ДТЕК Ахметова в обмін на вугілля для Центренерго

Держава, як і раніше, залишається боржником ДТЕК.

Держпідприємство Гарантований покупець (ГарПок) минулого тижня, - у п'ятницю, 21 січня, - виплатило ДТЕК олігарха Ріната Ахметова 2,7 млрд гривень в рахунок погашення боргу за електроенергію, отриману з відновлюваних джерел у 2020 році. Проте ГарПок не повністю розрахувався і, як свідчить практика, керівництво держпідприємства можуть звільнити за повний розрахунок із ДТЕК. Але найважливіше - як розповіло джерело ZN.UA, гроші дали за умови, що на них буде закуплено вугілля для державних ТЕС Центренерго.

Про те, що гроші виділені, повідомив речник ДТЕК Олександр Шевельов у Facebook у суботу, 22 січня.

Де ГарПок взяв гроші? Кошти було отримано від випуску «зелених» єврооблігацій під гарантію уряду НЕК Укренерго.

«Справедливість перемогла. Вчора Гарпок виплатив борг 2,7 млрд грн компаніям DTEK Renewables — ДТЕК ВІЕ із грошей, які європейські кредитори виділили на погашення заборгованості перед інвесторами у «зелену» енергетику», — написав Шевельов.

Але попри перераховані кошти держава залишається боржником ДТЕК. Як повідомив департамент зв'язків із громадськістю ДТЕК, рівень розрахунків ГарПоку з виробниками минулого року (2021 р.) становить близько 82,5%.

Крім того, нагадаємо, що з рештою виробників е/е з відновлюваних джерел "ГарПок" розрахувався ще 15 листопада 2021 року, тоді ж директора "ГарПок", який віддав розпорядження про виплату "ДТЕК ВІЕ", уряд звільнив, а новий глава компанії відкликав відповідне платіжне доручення.

Державні ТЕС відчувають дефіцит вугілля. І самостійно із цією проблемою не справляється. Тож потрібна допомога олігарха.

Коментар ZN.UA:

Те, що виплату таки зробили, не говорить про світову між президентом і власником ДТЕК Ахметовим. По-перше, кошти мають бути виплачені, інакше це було б порушення умов розміщення "зелених" єврооблігацій "Укренерго", яке і стало джерелом грошей для цього погашення. По-друге, за інформацією ZN.UA, умовою повернення коштів стали постачання ДТЕКом вугілля ТЕС, що належить державному Центренерго, бо на відміну від ДТЕК, у держкомпанії досі не досягли успіхів з поповненням запасів і якщо на ТЕС ДТЕК вони подекуди вже перевищують гарантовані нормативи накопичення, на ТЕС Центренерго відстають.[/quote]

Читайте також: Зростання глобального попиту на вугілля загрожує енергетичному переходу — The Guardian

Раніше "ГарПок" порахував заборгованість перед виробниками "зеленої" електроенергії. Приблизна сума боргу 11,3 млрд грн.

Україна посіла 30-те місце у світі за цінами на електроенергію для населення.   З найближчих сусідів України Росія зайняла 22 місце - $0,050. Білорусь на 40 місці – $0,069. Польща на 44-му місці – $0,070. Молдова на 58 місці – $0,085. Словаччина та Угорщина на 70-71 місцях – $0,100. Румунія на 103-му місці - $0,134.

Нагадаємо, у   Кабмін вважає, що      ціна електроенергії для промислових споживачів в Україні   значно нижче, ніж у Європі. За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, у жовтні ціна була вдвічі нижчою порівняно з окремими європейськими країнами.