UA / RU
Підтримати ZN.ua

Достроково зняти валютний депозит можна буде тільки у гривні, - НБУ

При достроковому знятті коштів з валютного депозиту, цю валюту доведеться обміняти на гривні, причому за курсом, який встановлено банком на день зняття коштів. Тобто, готівкові гроші з такого вкладу будуть видаватися клієнтам на руки лише в гривневому еквіваленті.

Валютні депозити віддадуть у гривні. Таке рішення прийняв НБУ.

Так, Національний банк України вніс зміни у свою антикризову постанову №49 від 6 лютого 2014 року, які передбачають, серед іншого, заборону на безпоставкові операції на міжбанківському валютному ринку та видачу готівкової іноземної валюти з депозитних та поточних рахунків в обсязі понад еквівалент у 15 тис. грн.

Відповідне рішення закріплено постановою НБУ від 27 лютого №104. Воно набирає чинності з 28 лютого 2014 року і діє до окремого рішення НБУ.

"Встановити, що на період дії цієї постанови банки здійснюють операції з купівлі-продажу інвалюти за гривні на міжбанківському валютному ринку України на умовах "тод", "том" або "спот". Операції без поставки валют забороняються", - йдеться в документі.

"Банки зобов'язані обмежити видачу (отримання) готівкових коштів в інвалюті з поточних та депозитних рахунків клієнтів через каси та банкомати банків у межах до 15 тис. грн на добу на одного клієнта в еквіваленті за офіційним курсом НБУ і не допускати обмежень щодо переказу коштів в інвалюті, що належать клієнтам, згідно з нормативно-правовими актами НБУ", - наголошується в постанові.

НБУ також вирішив, що банки мають право достроково повертати вклади, залучені в інвалюті за всіма типами договорів, у національній валюті за курсом купівлі інвалюти банку на день проведення операції.

ТАКОЖ: Нацбанк тимчасово обмежив зняття валютних вкладів

Нацбанк також відмовився від обмеження, якими передбачалося, що банки можуть виконувати доручення клієнтів - юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з переказу коштів у будь-якій валюті в межах залишку коштів на рахунках на початок дня - без урахування сум, що надійдуть на поточний рахунок клієнта протягом операційного дня.

НБУ також уточнив, що введена раніше заборона на купівлю валюти на міжбанку для дострокових розрахунків за кредитами з нерезидентами поширюється на випадки дострокового виконання резидентом-позичальником зобов'язань з основної суми кредиту/позики, так і за іншими платежами, встановленими договором кредитування (позики, фінансової допомоги).

Разом з тим, згідно з постановою, резиденти мають право проводити такі операції (дострокове погашення кредитів нерезидентів, покриття частини страхових резервів страховиками, здійснення резидентами інвестицій за кордон) за рахунок власних (не куплених, не залучених у формі кредитів) коштів в інвалюті.

НБУ також дозволив зараховувати на рахунки підприємств гривневі кошти, якщо раніше переказаних коштів недостатньо для придбання конкретного обсягу інвалюти.

"У разі зміни курсу інвалюти в день здійснення операції з купівлі інвалюти банкам дозволяється додатково зараховувати кошти у гривні на рахунок 2900 в сумі, якої не вистачає для виконання заявки клієнта на купівлю інвалюти", - йдеться в постанові.

Як повідомляли, раніше для придбання інвалюти на міжбанку гривневі кошти мали зараховуватися на рахунок 2900 і використовуватися для купівлі валютних коштів лише не раніше шостого операційного дня після зарахування гривні: в умовах волатильного курсу це створювало проблеми з придбання точного обсягу валюти.

Постанова №104 НБУ також передбачає, що банки мають відмовляти клієнтам у кредитуванні (авансуванні) в інвалюті, якщо такі кошти використовують для оплати зобов'язань клієнта в інвалюті щоб уникнути виконання цієї вимоги.

В той же час постанова уточнює, що дані обмеження не поширюються на операції з купівлі інвалюти з метою виплати відсотків за кредитними договорами в інвалюті.

Нацбанк також розширив свої важелі впливу на банки, які спекулюють на валютному ринку: НБУ зможе обмежувати роботу банків у Системі підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку у разі виявлення в його діяльності операцій, що призводять до дестабілізації валютного міжбанку. Зокрема, мова йде про здійснення банком операцій з торгівлі інвалютою, які дозволяють маніпулювати обсягом торгівлі або курсом і призводять до суттєвого відхилення від рівня, який повинен сформуватися без такої діяльності.

Окрім того, НБУ зможе обмежувати таким чином роботу банків, які неодноразово не виконували зобов'язань за договорами купівлі-продажу інвалюти, укладеними протягом дня, якщо укладання таких угод призвело до істотного відхилення курсу від рівня, який формується без таких угод.

Рішення про обмеження роботи банків у Системі підтвердження угод від одного дня до одного місяця приймає комісія НБУ з питань нагляду і регулювання діяльності банків.

"Банки зобов'язані проводити роз'яснювальну роботу зі своїми клієнтами з метою недопущення дострокового зняття коштів, а також активно проводити стимулюючу роботу із залучення готівки на депозити та пролонгації депозитних договорів", - резюмується в постанові. !zn