UA / RU
Підтримати ZN.ua

Допомога ВПО з 1 березня: чи продовжать її особам, у яких призупинений трудовий договір

Для цього потрібно відповідати певним критеріям.

Кабінет міністрів України у кінці січня ухвалив рішення автоматично продовжити всі виплати для всіх внутрішньо переміщених осіб до 1 березня 2024 року. Деяким переселенцям треба звернутися за продовженням виплат у березні.

Читайте також: Виплати для переселенців: як зміняться критерії призначення допомоги з 1 березня

Фахівці «Право на захист» пояснили, чи продовжать виплати переселенцю, дію трудового договору якого призупинено.

Для отримувачів допомоги, які не підпадають під дію пункту 13-1, та які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 з територій, включених до переліку територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, допомога призначається на другий шестимісячний період на підставі подання заяви на осіб зі складу членів сім’ї, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім’ї протягом тримісячного періоду, за який враховуються доходи на момент продовження виплати допомоги, не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги, та у разі, коли у складі сім’ї є працездатні особи, які :

зокрема, які протягом попередніх шести місяців отримання допомоги працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа-підприємець та розпочали відповідну діяльність або отримали:

Допомога призначається на всіх осіб з числа ВПО у такій сім’ї з урахуванням норм пункту 13-3 цього Порядку.

При цьому вказана категорія ВПО має відповідати майновому цензу, встановленому в Постанові від 20 березня 2022№ 332 ще в редакції від 31.07.2023.

Статтею 13 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» ввнедено механізм призупинення дії трудового договору. Так, призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.

Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

Отже для призначення допомоги на проживання з березня 2024 року повинна бути наявність двох складових:

Оскільки призупинення трудових відносин не є тотожнім припиненню трудових відносин, то особа, з якою призупинені трудові відносини, вважається працевлаштованою  та не є непрацюючою працездатною особою в контексті постанови КМУ від 26 січня 2024 №94. А тому, при відповідності вищевказаним критеріям, внутрішньо переміщена особа має право на призначення допомоги на проживання за поданою нею заявою до Управління соціального захисту населення або  ЦНАПу.

Нагадаємо, існують категорії переселенців для кого продовження виплат ще на шість місяців також можливе, однак слід звернутися до органів соціального захисту населення із заявою. Це стосується деяких категорій осіб.