У січні Кабінет міністрів ухвалив рішення автоматично продовжити виплати для всіх внутрішньо переміщених осіб до 1 березня 2024 року. Також деяким категоріям осіб допомогу на проживання продовжать на 6 місяців.
Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, чи продовжать виплати з 1 березня вагітній жінці.
Там пояснили, що відповідно до п. 13-4 Порядку надання допомоги на проживання ВПО в редакції, яка набере чинності 1 березня 2024 р., виплата допомоги призначається на другий шестимісячний період на підставі подання заяви на призначення допомоги, в тому числі, вагітній жінці після 30-го тижня вагітності (27-го тижня вагітності - для жінок, яких віднесено до I - IV категорій осіб, постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС), що підтверджується інформацією про номер запису в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я про сформований медичний висновок про тимчасову непрацездатність категорії "Вагітність та пологи" або довідкою лікувально-профілактичного закладу встановленого зразка.
Умови, які повинні бути виконані:
- вагітна має бути отримувачем допомоги на проживання ВПО станом на лютий 2024 ;
- вона повинна відповідати майновим критеріям, тобто не мати депозитів у банку на суму понад 100 тис. грн., не здійснювати купівлю житла, автомобіля, валюти на таку ж суму тощо;
- мати листок непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами або довідку про непрацездатність з цієї ж причини.Водночас продовження виплат стосується як працюючих, так і непрацюючих вагітних, оскільки законодавство не містить жодних застережень;
- звернутися з особистою заявою про продовження виплат на себе протягом лютого-березня до органу соціального захисту населення або ЦНАП. Перевірка інформації про сформований медичний висновок проводиться за даними електронної системи охорони здоров'я.
Члени сім'ї вагітної жінки матимуть право на продовження виплат на загальних підставах, заяву їм доведеться подавати окремо.
Чи буде зменшено виплати на проживання для вимушених переселенців? Чи має Кабмін план і прогноз щодо їхньої роботи, житла та фінансової підтримки? Чи зробила влада висновки після провалу держполітики допомоги ВПО в першу фазу війни 2014-го, коли більшість українців, які виїхали з Луганської та Донецької областей, змушені були повернутися назад? Наскільки реалістичними й обґрунтованими на тлі того, що відбувається, є заклики президента Зеленського до українців, які після 24 лютого 2022 року перемістилися за кордон, повернутися додому? Відповіді на ці питання читайте в інтерв’ю Віктора Конева з першою заступницею міністра соціальної політики Дар’єю Марчак на ZN.UA.