UA / RU
Підтримати ZN.ua

Допомога на поховання: хто може отримати, які документи потрібні та куди їх подавати

Не всі громадяни України мають право на допомогу на поховання.

Допомога на поховання застрахованої особи або членів її сім’ї, що перебували на її утримання надається Фондом соціального страхування. Експерти пояснили деталі надання такої допомоги.

Хто має право на допомогу

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» допомога надається застрахованій особі, члену її сім’ї  або іншим юридичним або фізичним особам, що здійснили поховання.

«Україна, як соціальна держава, надає допомогу на поховання фактично усім своїм громадянам, однак, є і виключення. Так, допомога на поховання не виплачується у разі смерті особи,  яка перебувала  на  повному  державному  утриманні  у  відповідній  установі  (закладі)  (крім  випадків,  коли поховання здійснюється  виконавцем волі померлого або особою,  яка  зобов'язалася  поховати померлого)», - говорить Сергій Савінський, юрист GRACERS.

Розмір допомоги

Розмір допомоги на поховання визначається Правлінням Фонду, та різниться в залежності від статусу померлої особи.

«Так, наприклад у разі смерті пенсіонера допомога на поховання виплачується у розмірі двомісячної пенсії померлого тим особам, які здійснили поховання. Якщо померла особа була “військовим” пенсіонером, то особі, яка здійснила поховання, виплачується допомога у розмірі тримісячної пенсії, але не менше п’ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб», - пояснив Григорій Трипульський, керуючий партнер ЮКК «Де-Юре».

Які документи потрібні

Для отримання допомоги на поховання необхідно звернутися до будь-якого діючого сервісного центру Пенсійного фонду України, але бажано, за місцем  реєстрації померлого .

Для отримання близькі родичі померлого (даний факт підтверджується свідоцтвом про шлюб, народження тощо, або за рішенням суду), або особи, які здійснювали поховання, чи є виконавцями волі померлого на його поховання, повинні подати до компетентного органу:

  1. заяву про виплату допомоги на поховання (за встановленою формою);
  2. документ, що підтверджує їх особу (паспорт, або інший документ, визначений законодавством);
  3. документ, що підтверджує родинні зв'язки з померлим, або волю померлого на здійснення його поховання конкретною особою;
  4. свідоцтво про смерть (витяг з із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги, або рішення суду, яким особу визнано померлою).

Відповідний перелік документів потрібно подати:

▪ у разі смерті застрахованої особи – до роботодавця померлої особи або найближчого відділення Фонду соціального страхування України.

▪ ящо помер пенсіонер – до будь-якого сектору обслуговування громадян Пенсійного фонду України.

▪ у випадку смерті особи, яка не досягла пенсійного віку на момент смерті, не працювала, не перебувала на службі, не зареєстрована у центрі зайнятості як безробітна, необхідно звернутися – до місцевих органів влади за останнім місцем проживання померлого.

▪ якщо померла безробітна особа, необхідно звернутися до центру зайнятості за місцем перебування безробітного на обліку.

Читайте також: Від рук російських окупантів в Україні загинули 262 дитини, понад 467 — поранено

Путінська Росія прагне заперечити існування української нації та ідентичності — говорячи словами Конвенції про запобігання геноциду, «національної, етнічної, расової чи релігійної групи». Про це пише доктор Азім Ібрагім, директор зі спеціальних ініціатив Інституту стратегії та політики New Lines у Вашингтоні (США) - "Російська геноцидна війна в Україні".