Україні доведеться розробляти довгострокову стратегію перетворення економіки Донбасу і централізовано її фінансувати. Таку думку в статті для "Дзеркала тижня. Україна" висловила академік НАН України, директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи НАН України Елла Лібанова.
"Те, що економіка Донбасу давно потребувала кардинальної реконструкції, не викликає жодних сумнівів. І річ навіть не в тому, наскільки рентабельне те чи інше виробництво. Потрібно змінювати економічну структуру регіону, робити її більш сучасною, орієнтованою не на видобування руди, вугілля чи виробництво напівфабрикатів, а на виготовлення кінцевого продукту з високою часткою доданої вартості", - зазначила вона. Разом з тим, академік підкреслила, що це завдання не тільки держави, але й бізнесу.
Першочерговим завданням, за її словами, є будівництво доріг.
"З одного боку, це створить такі необхідні робочі місця не тільки в будівництві, а й у супутніх галузях, а з іншого - забезпечить можливість населенню працювати й навчатися не тільки у своєму місті чи селищі, а й у сусідніх, з більш розвиненою економікою та більш різноманітним попитом на робочу силу. Іншими словами, потрібно повернути собі на користь жахливі наслідки воєнних дій і не стільки відновлювати старе, скільки будувати нове", - пише Лібанова.
Проте, на думку директора Інституту демографії і соціальних досліджень, тут виникає дилема - вирішувати всі ці завдання централізовано або передати всі повноваження місцевому самоврядуванню.
"
Звичайно, сама по собі ідея залишати всі податки в регіоні для того, щоб жителі самі визначали, на що їх витрачати, видається заманливою. Особливо без урахування економічної реальності.
Сукупні бюджетні витрати регіону перевищують доходи більш ніж на 25 млрд грн на рік. Компенсувати таку суму в регіоні нічим. Припинити дотування, наприклад, вугільної галузі означає не що інше, як масштабне безробіття з усіма наслідками, що звідси випливають: масовою бідністю, необхідністю підтримувати незаможних і безробітних, соціальною напругою тощо. Не можна забувати й про те, що жителі Донбасу споживають товари, вироблені в інших регіонах, отже, різке падіння їхньої купівельної спроможності неминуче запустить ланцюгову реакцію", - підкреслила Лібанова.
Є, за її словами, в регіоні проблема пенсіонерів: "На Донбасі сконцентровані підприємства зі шкідливими й небезпечними умовами праці, робота на яких дає право на дострокову пенсію. Можна багато дискутувати з приводу доцільності саме такого підходу, але в тих, хто це право "заробив", забирати його не можна. Отже, на Донбасі сьогодні проживає 2,1 млн пенсіонерів (15,7% усіх пенсіонерів країни), і за жодних обставин місцевих внесків у Пенсійний фонд на фінансування їхніх пенсій не вистачить".
"Тому - хоче цього хтось чи ні - доведеться розробляти довгострокову стратегію перетворення економіки Донбасу і централізовано її фінансувати", - резюмувала Лібанова.
Докладніше читайте в матеріалі "Вимушені переселенці: вчора, сьогодні, завтра" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна". !zn
Читайте також:
З початку проведення АТО на Донбасі загинуло 1367 осіб, понад 4 тис. поранено - ООН
Збитки від пошкодження залізниць на сході України складають майже 600 млн грн
Командир батальйону "Донбас" не виключає закінчення АТО у вересні
За час АТО територія "ДНР" і "ЛНР" скоротилася на три чверті