UA / RU
Підтримати ZN.ua

Долар по 40 гривень: Нацбанк та експерти прогнозують зміцнення гривні

На безготівковому ринку є профіцит валюти.

Курс долара за тиждень на готівковому ринку зріс у ціні майже на три гривні та перевищив 40 гривень. Але експерти прогнозують, що долар знову може подешевшати під впливом дій Нацбанку та надлишку безготівкової валюти. Такі очікування озвучили експерти виданню РБК-Україна.

Валюти в Україні достатньо

Економіст, фінансовий аналітик Віталій Шапран вважає, що долар може відійти від рівня 40 гривень на готівковому ринку вже на найближчому тижні.

"Нічого страшного не трапилося з огляду на стан безготівкового ринку: там профіцит валюти, і думаю, за тиждень НБУ разом із банками подолає негативний тренд на готівковому ринку, обсяг якого залишається невеликим", - сказав він.

Цю інформацію підтвердила перша заступник голови НБУ Катерина Рожкова.

"Я хочу сказати, що після корекції курсу та запровадження додаткових обмежень ми навіть кілька днів не продавали валюту, купували її", - сказала вона під час дискусії, організованої CASE Україна.

Вона також повідомила, що з початку війни Україна отримала 12,7 млрд. доларів допомоги від міжнародних партнерів, "з яких 5,4 млрд. гривень - це гранти, тобто безповоротна допомога".

Рожкова зазначила, що НБУ сподівається на помірне збільшення експорту, що дасть додатковий валютний виторг, а також скорочення імпорту завдяки останнім рішенням, у тому числі й підвищенню курсу долара на 25%.

У результаті на кінець року міжнародні резерви НБУ становитимуть 21 млрд доларів, чого достатньо для підтримки стабільності, сказала Рожкова.

Крім того, Національний банк дозволив банкам продавати у готівковому сегменті половину від купленої у громадян з 13 квітня 2022 року безготівкової валюти. Рішення має збільшити пропозицію у готівковому сегменті валютного ринку і в результаті позначитися на послабленні девальваційного тиску.

Читайте також: Обсяги роздрібної валюти для продажу населенню збільшаться: Нацбанк вирішив підтримати гривню руками банків

Нагадаємо, на думку експертів, основна причина, чому гривня знецінюється, – це емісія гривні. Нацбанку «включив друкарський верстат», оскільки у держбюджеті недостатньо коштів для покриття всіх витрат держави.

Втім, деякі експерти впевнені, що курс гривні в позитивний бік   може вплинути на поліпшення ситуації з експортом українських товарів, а також на фінансову підтримку Заходу.