Споживча інфляція разом із промисловою інфляцією, яка перетнула 62.2% у порівнянні з аналогічним періодом 2021 року, були основними "спонсорами" росту номінальних доходів державного бюджету. Про це повідомляє проєкт CASE Україна "Ціна держави".
"План з доходів бюджету на 2022 рік розроблений на застарілих макропоказниках. Тому цього року Мінфін буде багато звітувати про перевиконання плану з доходів", - наголошується в повідомленні.
Так, у січні доходи державного бюджету зросли на 34.6% та склали 89.1 млрд грн. Стрімкий ріст спостерігався як і митних зборів (+46.0% у річному вимірі), так і внутрішніх податків (+33.4% у річному вимірі).
Таке зростання спостерігалася навіть попри те, що відшкодування ПДВ для експортерів у січні теж було на відносно високому рівні.
"Споживча інфляція (+10.0% у річному вимірі) разом із промисловою інфляцією (+62.2% у річному вимірі) були основними "спонсорами" росту номінальних доходів. Окрім того, девальвація гривні протягом січня також дала додатковий поштовх до росту імпортних зборів", - йдеться в повідомленні.
Нагадаємо, 1 лютого про перевиконання доходів держбюджету у січні повідомляло Міністерство фінансів. У повідомленні згадується інфляція. Проте, відсутній зв'язок між високими інфляційними показниками та перевиконанням доходів.
Цікаво також, що до другого читання законопроєкту держбюджету-2022 Кабмін суттєво збільшив доходи та видатки. Зокрема, навіть в тому варіанті держбюджету, який "Ціна держави" називає побудованим на застарілих макроекономічних показниках, доходи було збільшено на 55 млрд грн - до 1,322 трлн грн.
Так, доходи збільшили за рахунок:
- податку на прибуток підприємств – 21 млрд грн;
- "внутрішнього" ПДВ – 13 млрд грн;
- "зовнішнього" ПДВ – 6,5 млрд грн;
- ренти на нафту і газ – 24 млрд грн;
- акцизів – 6,7 млрд грн;
- ліцензійної плати – 1,8 млрд грн.
Водночас до другого читання були зменшені планові надходження:
- ПДФО – на 10 млрд грн;
- коштів від Нацбанку України – на 10,8 млрд грн;
- платежі за обслуговування держборгу – на 1,4 млрд грн.
Видатки у держбюджеті на наступний рік закладені в розмірі 1,5 трлн грн. У порівнянні з першим читанням їх збільшили на 55,7 млрд грн.
Водночас експерти попереджали про нереальність інфляції, закладеної в Держбюджеті-2022.