UA / RU
Підтримати ZN.ua

Дмитро Дубілет розповів, як планується захистити бізнес від рейдерства

Дубілет уточнив, що проект спробують запустити якнайшвидше, вже восени.

В Україні планують створити систему для боротьби з рейдерством. Передбачається, що за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП) можна буде запобігти захопленню нерухомості або бізнесу.

Про це на своїй сторінці у Facebook розповів співзасновник Monobank Дмитро Дубілет, який став радником тимчасово виконуючого обов'язки голови СБУ Івана Баканова.

"Вже у вересні ми хочемо запустити пілот, який дозволить бізнесу легше захищатися... Ми хочемо дати можливість будь-якому бізнесу доповнювати свій статут простим положенням: реєстраційні дії, пов'язані з цим бізнесом, повинні супроводжуватися додатковим електронним документом, на які накладено ЕЦП осіб, які визначить бізнес. Якийсь бізнес визначить, що досить ЕЦП директора. Якийсь- ЕЦП окремих або всіх власників. Кожен нехай вирішує сам", - зазначив він.

Зміни до статуту будуть вноситися, як і зараз, через нотаріусів. Але нововведення зобов'яже всіх реєстраторів перед проведенням дії реєстраційного перевіряти, чи немає у бізнесу, за яким планується дію, цього додаткового захисту. Якщо він є, то вимагати відповідних ЕЦП.

"Таким чином, бізнес зможе реально захиститися. Адже крадіжка або злом ЕЦП - це набагато більш рідкісні кейси, ніж, умовно, підкуп реєстратора (це я знаю ще з банківського досвіду)", - зазначив він.

Дубілет розповів, що проект спробують запустити швидко, вже восени.

"По-перше, це буде пілот Мін'юсту/Кабміну, а не зміна закону. По-друге, на першій стадії ми зробимо ІТ-частину без інтеграції з основними реєстрами та програмними комплексами", - написав він.

Однак запропонований проект піддався досить обґрунтованій критиці - коментуючі публікацію Дубілета його колеги по професії і фахівці в суміжній сфері видали відразу не менше десяти суттєвих зауважень, які пробивали пролом в стрункому проекті. Тим не менш, ідея всім сподобалась, головне - як її розробити так, щоб захист дійсно став надійним.

В Україні з 2013 року було 3242 рейдерські захоплення, в тому числі за останні півтора року 915. Кількість рейдерських захоплень щорічно зростає з 2014 року. Тільки в останні два роки динаміка сповільнилася.

Найбільша кількість рейдерських атак сталася в 2017 році - 724. Найменшу кількість було зареєстровано Генпрокуратурою в 2014 році - всього 279 справи.

Лідирують по кількості рейдерських атак Київ і Київська область. За останні сім років тут сталося 1253 рейдерські захоплення. На другому місці - Дніпропетровська (200) і Харківська (191) області.