UA / RU
Підтримати ZN.ua

Для стабілізації курсу гривні потрібно на третину скоротити держвидатки - експерт

Валютний курс можна стабілізувати на рівні 14,5 грн за долар.

Скорочення держвидатків на 30% може зупинити девальвацію гривні, яка прискорилася на тлі рішення НБУ про перехід на режим плаваючого валютного курсу.

"Головним фактором девальвації є незбалансованість державних фінансів. Витрати уряду не відповідають динаміці ВВП країни на 30%", - заявив колишній заступник голови НБУ Олександр Савченко, передає "УНІАН".

При зменшення держвидатків, як зазначає екс-замголови НБУ, найближчим часом можлива стабілізація валютного курсу на рівні 14,5 грн/дол.

Савченко зазначив, що новий режим проведення щоденних валютних аукціонів не знизить курс долара через невеликий обсяг продаваних валютних ресурсів. Під час аукціонів НБУ реалізує $ 5 - 10 млн, відсікаючи 5 заявок за найвищою ціною.

Також, на думку екс-заступника голови НБУ, неможливо продовжувати фіксувати валютний курс. Протягом місяця це зменшило золотовалютний резерв на $ 1,3 млрд.

"Фіксований курс 12,95 грн/дол. діяв для 60 - 65 банків. Ці банки ... продавали валюту іншим фінустановам за середнім курсом 13,05 грн/дол. Був третій курс тіньового ринку в 14 - 14,5 грн/дол.", - підкреслив Савченко.

За жовтень, на думку експерта, тіньовий ринок зміг заробити близько $ 130 млн.

Читайте також: Курс гривні на міжбанку оновив історичний мінімум

НБУ відмовляється від утримання курсу на номінально встановленому значенні 12,95 грн/дол. З 5 листопада НБУ щоденно в робочі дні проводить аукціони з продажу іноземної валюти, участь у яких можуть брати банки, яким встановлено короткострокові кредитні ліміти НБУ. З першого дня гривня відреагувала на новації падінням до 13,6 грн/$.