Україна мала б до початку грудня завершити будівництво високовольтної лінії електропередачі між Україною та Польщею, аби почати нею експорт електроенергії до Польщі. Але э всі підстави вважати, що зобов'язання ми не виконаємо, адже необхідний для завершення будівництва тендер було заблоковано в суді. Видання "Наші гроші" переконані, що шукати винних варто в Офісі президента та уряді.
Нагадаємо, що експортом електроенергії в Україні опікується Укренерго, яка вже підпадала під тиск з боку заступника голови Офісу президента Ростислава Шурми та міністра енергетики Германа Галущенка, які намагаються встановити контроль над роботою компанії.
Коли Укренерго оголосило тендер на завершення будівництва високовольтної лінії, участь у ньому зволіла взяти компанія «ЕДС», про зв'язок цієї компанії з Олегом Шурмою, братом Ростислава Шурми, детально є за посиланням. Коли ця обставина набула розголосу, компанія відмовилася від участі в закупівлі «ЕДС» і на торгах було визначено іншого переможця.
Втім приступити до виконання взятих зобов'язань фірма-переможець не може, оскільки тендер було зупинено за рішенням суду на вимогу громадської організації «Правозахисна організація «Громадський нагляд». Ця ж ГО надалі планує подати позов про визнання тендеру «Укренерго» таким що не відповідає принципам ефективності, відкритості та прозорості, а також суперечить інтересам суспільства, оскільки виходить за межі правопорядку в економічній сфері.
І хоча ці позови ще тільки в планах, суддя Марина Літвінова Київського госпсуду вирішила, що заблокувати тендер можна не чекаючи ані самого позову, ані рішення суду по суті.
Цей епізод, лише продовження епопеї із наданням неконкурентних переваг для компанії ЕДС в цій історії.
Нагадаємо, схема була наступна: коли Міністр Галущенко влітку дав старт розбудові лінії на Жешув. «Укренерго» відразу почало з розробки проектної документації. Підрядником розробки став саме «ЕДС-проект» з групи EDS.
Напередодні вибору цього підрядника до деяких учасників ринку в гості завітали деякі представники СБУ з профілактичними візитами, за наслідком яких обшукані фірми зрозуміли, що немає жодного сенсу лізти в історію чужого успіху. А тих, хто все-таки захотів поборотись за проєкт, не змогли конкурувати з пропозицією «ЕДС» – ні за ціною, ні за умовами оплати, ні по термінах виконання робіт.
І таким чином «ЕДС» отримав стратегічну перевагу перед будь-ким. Вочевидь зараз цю схему намагаються довести до логічного завершення.