UA / RU
Підтримати ZN.ua

Дії Путіна загнали російську економіку в кризу - The Economist

Запаси іноземної валюти, на думку експертів, не особливо допоможуть врятувати ситуацію.

Падіння цін на нафту, обвал рубля і необхідність погашення боргів здатні нанести потужний удар по Росії, а хижацька зовнішня політика Володимира Путіна може ще більше погіршити ситуацію, йдеться в статті "Зранена економіка" британського видання The Economist.

Більшість проблем президент Росії створив собі самостійно: конфлікт на сході України зростає, відносини з Заходом досягли своєї нижчої точки, на кордонах Росії триває наступ ісламістів, а всередині країни зростає число тих, хто сумнівається у виправданості його української політики.

Читайте також: Лавров запідозрив Захід у намірі змінити кремлівський режим

"Проте існує одна проблема, яка може перевершити все вищеперелічене: зранена російська економіка може поринути в кризу", - пише видання.

Відчутне занепокоєння викликають ціни на нафту, які впали з 110 доларів за барель у першій половині року до менше 80 доларів за барель зараз. Так як більше двох третин експорту припадає на енергоресурси, Росія несе значні збитки. На думку видання, Путін упевнений, що вони знову виростуть. Але обсяги видобутку нафти у світі ростуть, а країни ОПЕК рішуче налаштовані захистити свою частку ринку.

Курс рубля за останні три місяці знизився на 23%. Як зазначає The Economist, "Падаючий рубль зробив такі експортні галузі, як сільське господарство, більш конкурентоспроможними. Ці експортні галузі в поєднанні з санкціями пана Путіна, який блокував імпорт, означають, що Росія поки зберігає позитивний торговельний баланс". Але, враховуючи наявність істотних запасів іноземної валюти (близько 370 мільярдів доларів за оцінками Центробанку) і звичку росіян у всьому звинувачувати іноземців, на думку деяких експертів видання, Путін протримається у керма РФ ще близько двох років.

Втім, саме видання стверджує, що все це виглядає сумнівно: за останній рік на спроби захистити рубль було витрачено 100 млрд доларів, а понад 170 млрд знаходяться в двох російських фондах добробуту. "Частина їх активів є не цілком надійною, в тому числі різні частки в російських державних банках і боргових зобов'язаннях України, які стрімко знецінюються через агресію пана Путіна. В одному з цих фондів зберігаються кошти, призначені для виплат пенсій. Насправді держава може вивільнити для потреб компаній лише 270 мільярдів доларів - це вже менше, ніж виплати за зовнішніми заборгованостями, які необхідно буде погасити в найближчі два роки", - йдеться у публікації.

Читайте також: Байден пообіцяв Росії посилення санкцій та ізоляцію

Великою проблемою є необхідність погашення боргів. "Російські компанії накопичили 500 мільярдів доларів іноземних зобов'язань, і 130 мільярдів доларів необхідно буде повернути до кінця 2015 року", - сказано в статті. - "Нафтовий гігант "Роснефть" нещодавно звернувся до Кремля з проханням виділити йому 44 трильйона рублів. Поки пан Путін відповів відмовою, однак він не може дозволити компанії, яка на 70% належить державі і в якій працюють 160 тисяч осіб, збанкрутувати".

Світові санкції також значно вдарили по Росії. Велика частина багатства країни розподіляється між друзями Володимира Путіна, проти яких банкіри ввели обмеження. Постраждало і ряд російських компаній.

Читайте також: Путін відчуває подих революції - Gazeta Wyborcza

"Подальше просування вглиб України загрожує обернутися посиленням санкцій Заходу. Деякі з цих санкцій, такі як, наприклад, заборона на користування міжнародною системою платежів SWIFT, можу паралізувати російську торгівлю. Часткова заборона на російський експорт може обвалити економіку Росії, як це вже було з Іраном", - йдеться далі в статті.

"Зрештою, пану Путіну доведеться засвоїти, що будь-яка дія має свої наслідки. Якщо ви вторгаєтеся на територію іноземної держави, світове співтовариство виступить проти вас. Те ж саме стосується економіки. Якщо б на зміцнення російської економіки пан Путін витратив більше часу, ніж на збагачення своїх друзів, він би зараз не опинився в такому вразливою положенні", - підсумовує видання.