UA / RU
Підтримати ZN.ua

Диференційовані внески у Фонд гарантування вкладів поки не усунули проблему завищених ставок

Це завдання і для регулятора, і для Фонду звертати більше уваги на банки, що пропонують дуже високі процентні ставки, тому що високоризикова процентна політика може призвести до серйозних проблем.

Введення диференційованих внесків до Фонду гарантування вкладів (через що платити більше змушені банки, що ведуть більш ризикову політику і пропонують ставки за депозитами вище середньоринкових) не ліквідував проблему завищення депозитних ставок окремими учасниками ринку.

Таку думку висловила заступник голови правління "Ощадбанку Росії" Ірина Князєва.

Про це вона заявила під час круглого столу "Реформа системи гарантування вкладів рік поспіль: результати для держави, вкладників і банків", який був проведений за ініціативи Ліги фінансового розвитку за підтримки програми USAID/FINREP-II і тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

"На жаль, кількість банків з дуже високою процентною ставкою не знизилося. Це завдання і для регулятора, і для Фонду звертати більше уваги на такі установи, тому що високоризикова процентна політика однозначно потім призведе до серйозних проблем", - відзначив банкір.

Подібної точки зору дотримується і член наглядової ради Українського кредитно-банківського союзу (УКБС Ярослав Колесник. "Основна мета [введення диференційованих внесків, - ред.] - зниження процентної ставки - не досягнута. Є дуже дорогі депозити", - констатував фінансист.

Також Колесник запропонував прив'язати якість кредитних портфелів до величині відрахувань до ФГВФО: чим більше проблемних кредитів, тим більше банки повинні платити.

zn
Банкіри пропонують гарантувати тільки 75% суми депозиту - щоб вкладники ставали більш відповідальними

Зате директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) Олена Шарова висловила переконання в тому, що певний ефект від введення диференційованих внесків ж є. Також вона закликала не робити поспішні комплексні висновки, оскільки нові регламенти працюють тільки з травня. "Через рік ми всі побачимо", - зазначила керівник Фонду гарантування вкладів.

При цьому заступник голови правління НБУ, голова адміністративної ради ФГВФО Олексій Ткаченко зазначив, що Національний банк уважно відстежує депозитні ставки, які пропонують банки. І якщо прибутковість вкладів якогось банку вибивається із середньозважених значень, центробанк "тут же реагує і починає з ним працювати". Крім того, Ткаченко зазначив, що в рекламі банки часто вводять в оману своїх клієнтів, декларуючи, скажімо, 25%-відсоткову ставку, яка насправді виявляється значною нижче.

"Що відбувається? Перший місяць тобі платять 15%, другої - 20%. І тільки якщо весь рік вклад пролежав, тоді останній місяць - з розрахунку 25%. Ефективна ставка насправді 18%. [Ставки підвищують] системні банки, які працюють в сегменті ритейлового ринку. Там трохи інші заробітки, тому вони можуть собі це дозволити. А банки третьої та четвертої групи до них підтягуються", - додав заступник голови правління НБУ.

Оцінюючи доцільність обмеження регулятором депозитних ставок, Ткаченко підкреслив, що в Україні ринкова економіка. І закон "Про банки і банківську діяльність" передбачає, що банк самостійно визначає ставки як залучення, так і розміщення ресурсу.

"Ще одне питання, яке потрібно підняти - кредитні спілки. Адже там же ставки значно вище, ніж у банків. Це як раз для тих, хто любить ризикувати. І там нічого не гарантовано", - резюмував один з керівників НБУ.

Нагадаємо, що коефіцієнт ризику при розрахунку платежів банку в ФГВФО встановлюється виходячи з розміру середньозваженої ставки за залученими вкладами фізосіб; співвідношення середньоарифметичних залишків за вкладами фізосіб до середньоарифметичних залишків пасивів; співвідношення вкладів в іноземній валюті до вкладами у національній валюті. !zn

Читайте також:

Банки будуть "штрафувати" за надто щедрі відсотки за депозитами

Банкіри визначилися з умовами скасування гарантій за валютними депозитами

Банки зобов'язали платити відсотки за депозитами і після смерті вкладників