Завдяки дотаціям держави та монополізації експорту корпорація ДТЕК може збільшити свій чистий прибуток на 1 млрд гривень у 2012 році. Але і таких показників для енергомонополіі виявляється мало: на кону доля цілих галузей і сусідніх держав.
Як повідомляло румунське видання Adevarul, українська компанія «ДТЕК Пауер Трейд» хоче стати єдиним постачальником електроенергії в Молдову. Видання відзначає, що якщо Кишинів прийме цю пропозицію, українська компанія буде готова знизити ціни на свою продукцію. В цих умовах молдавські експерти попереджають: залежність від одного постачальника електроенергії є великим ризиком для держави.
Україна зараз прагне стати єдиним постачальником електроенергії до Республіки Молдова і, відповідно, виключити з конкурентної боротьби Кучурганську ГРЕС (Молдавську ГРЕС, розташовану в Придністров'ї), яка належить російському концерну Інтер РАО ЄЕС», пише Adevarul.
Аналогічна монопольна ситуація вже склалася і в Україні, і вона загрожує цілій галузі - альтернативній енергетиці. Міністерство енергетики та вугільної промисловості оприлюднило проект оновленої Енергетичної стратегії України на період до 2030 року. Громадська рада Державного агентства енергоефективності та енергозбереження вважає його неприйнятним, таким, що суперечить внутрішньому законодавству та зобов'язанням України перед Енергетичним співтовариством. Член громадської ради, президент Асоціації учасників ринку альтернативних видів палива та енергії України (АПЕУ) Віталій Давій в свою чергу заявив, що даний проект в разі затвердження може знищити українську галузь відновлюваної енергетики.
Таким чином Україна може втратити інвесторів, які раніше цікавилися вкладеннями в альтернативну енергетику. Торік експерти вперше включили Україну в ТОП-40 країн, в яких створено найбільш сприятливий клімат для вкладень в зелену енергетику. І прогнозували інвестиції в розмірі 10 млрд доларів, з якими можна починати прощатися в разі прийняття нової стратегії, спрямованої на підтримку ТЕС/ТЕЦ, якими володіє ДТЕК.
Кому ж вигідно відмовитися від такої суми? Якщо в країні не буде розвиватися «альтернативна енергетика» - це звільнить Держбюджет від «зеленого тарифу», і кошти будуть спрямовані на дотації компаніям-постачальникам інших видів палива. В Україні це вугілля. А контроль за половиною вугілля країни ставить енергомонополію ДПЕКу в чергове вигідне дотаційне положення. Схема проста: знищення альтернативної енергетики як своїх безпосередніх конкурентів у питанні розподілу бюджетних грошей. І все це знову ж на шкоду вітчизняній промисловості і населенню.
Привілейоване становище неприродної монополії ДТЕК також викликало обурення в українських промисловців, змушених платити за електроенергію більше за своїх європейських конкурентів. Раніше відбулися акції протесту, ініційовані ГО «Фронт захисту національного виробника» проти двох рішень влади, що змінюють умови роботи на ринку електроенергетики. Мова йде про Розпорядження КМУ «Про експорт електроенергії до Словацької Республіки, Угорщини, Румунії і Республіки Польща» від 28 березня 2012 року і проект Постанови НКРЕ «Про затвердження Критеріїв визначення класів споживачів електроенергії, диференційованих за ступенями напруги» від 12 квітня поточного року.
Свої попередження представники підприємств і цивільних об'єднань вже виклали в зверненнях до КМУ І НКРЕ. Звертають увагу: тарифна політика у відповідності до постанови НКРЕ поставить на коліна сотні бюджетоформуючих підприємств. Цим вже користуються імпортери, що постачають в Україну продукцію за цінами нижче внутрішніх, що в рази може розширити дірку в торговому балансі країни і призведе в результаті до падіння економіки в цілому.
Глава ради ГО «Фронт захисту національного споживача» Костянтин Черненко зазначає: «Це згубним тягарем ляже на плечі тих підприємств, які сьогодні в Україні працюють, платять податки, які сьогодні в Україні ще зможуть жити, і можуть існувати, і можуть забезпечувати людей відповідними робочими місцями і зарплатою».
У той же час в НКРЕ свої аргументи з цього питання: платити повинні ті, хто більше споживає. Тому підприємствам радять знижувати виробничі витрати або емігрувати і працювати там, де це дешевше. «Робіть так, щоб собівартість займала менше в собівартості електроенергії. Якщо ви будете споживати менше, то, можливо, вам буде вигідніше», - заявив начальник відділу розвитку електромереж управління інвестиційної політики та технічного розвитку НКРЕ Вадим Яненко.
Неважко зрозуміти, чиї інтереси відстоюють чиновники подібними коментарями. Уже три роки поспіль компанії групи ДТЕК мають монопольний доступ до державного перетину ліній електропередач для експорту електроенергії. Усіх потенційних конкурентів ДТЕК відсікли від участі в аукціонах, використовуючи все тих же держчиновників. Наприклад, Білоцерківську ТЕЦ чиновники «Укренерго» просто не допустили, використовуючи будь-які приводи. При цьому економічні наслідки цих кроків держчиновники, вочевидь, не прорахували, не кажучи вже про ринковий принцип рівних умов ведення бізнесу, який був грубо порушений.
За попередніми підрахунками сума втрат за три роки склала 450 млн гривень. В результаті скасування дотаційних сертифікатів орієнтовні збитки держави в особі ДП «Енергоринок» становлять до 600 млн гривень за 2012 рік. Очевидно, що зайвий мільярд до чистого прибутку енергомонополі, це розкіш, доступна небагатьом обраним.
«Тут проблема не в тому, щоб нахапати це все. Нахапати багато розуму не треба. А як цим всім розпорядитися? Це ж вимагає величезних інвестицій. Хто зараз буде давати великі кредити цій структурі, яка, по-перше, має певний імідж, а по-друге, володіє такою кількістю майна? Це дуже ризиковано, тому що якщо ця імперія посиплеться, то завалиться країна. І я не знаю, як президент, беручи участь в цьому якимось чином або даючи іншим брати участь, цього не розуміє. Він ризикує дуже багатьом. Тому що якщо почнуться проблеми це вся електроенергія, ТЕЦ, це все в одних руках. Просто буде колапс», - зазначив Олександр Бондар, експерт, екс-керівник ФДМ в інтерв'ю «Економічній правді».
У своєму річному звіті компанія ДТЕК декларує чистий прибуток в розмірі понад 3,5 млрд гривень. Дотувати сверхмонополію за рахунок держави і коштів платників податків це верх цинізму. І питанням, чому держава дотує приватну прибуткову компанію, а про допомогу дійсно нужденним компаніям, наприклад, «Нафтогазу», не йде навіть мови, слід потурбуватися вищому керівництву України. Поки країна остаточно не перетворилася на приватну корпорацію. !zn