Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) 19 квітня призупинила дію спеціальних дозволів на використання надр, наданих ПАТ "3" для видобутку природного газу на родовищах Одеське та Штормове на шельфі Чорного моря.
Відповідний указ №176 розміщено на сайті відомства. Держгеонадра також надала тридцятиденний строк на усунення порушень.
Голова правління ПАТ Світлана Нєжнова в коментарі DT.UA повідомила, що в Держгеонадра не повідомили "Чорноморнафтогазу" про засідання з розгляду питання щодо призупинення дії дозволів на родовища Одеське та Штормове, які були отримані в 2003 році (терміном на 15 та 20 років відповідно).
"У нас відсутня інформація про конкретні підстави прийняття Держгеонадра такого рішення. Нам не відомо, про які порушення, на виправлення яких відведено 30 днів, йдеться - у додатку 2 до наказу відомства відсутня ця інформація. Я намагалась зустрітись із виконувачем обов"язків голови Держгеонадра Миколою Боярчуком, але охорона мене не допустила. Мені запропонували записатись на прийом на 17 травня!", – повідомила Нєжнова.
Слід зазначити, що родовища Одеське та Штормове захоплені РФ, яка веде на них незаконний видобуток газу з використанням захопленого обладнання, в т. ч. – так званих "вишок Бойка".
За даними голови правління "Чорноморнафтогазу", Одеське родовище дає більше половини видобутку кримського газу – близько мільярда кубометрів щорічно.
"Дані обставини фігурують в міжнародних судах проти Російської Федерації, ініційованих МЗС і НАК "Нафтогаз України". Спеціальні дозволи "Чорноморнафтогазу" на родовища, які з 2014 року незаконно використовує Росія, є фундаментальними доказами в міжнародному трибуналі ООН по морському праву. В України дуже сильна позиція, я впевнена, що рішення арбітражу буде на нашу користь, із зобов'язанням Росії припинити видобуток газу на українських родовищах. Однак рішення Держгеонадра просто на руку Росії, тому що послаблює правову позицію України і сприяє продовженню незаконного видобутку газу в морській економічній зоні України", – вважає Нєжнова.
Голова правління "Чорноморнафтогазу" також повідомила, що звернулася з листами до прем'єра Володимира Гройсмана та правоохоронних органів, оскільки рішення Держгеонадра шкодить національній та енергетичній безпеці України.
Раніше голова правління ДАТ "Чорноморнафтогаз" Світлана Нєжнова повідомляла DT.UA, що підприємство "Чорноморнафтогаз", потужності якого були захоплені Росією при анексії Криму, за рік зуміло здобути на 15 свердловинах Одеського родовища в 10 разів менше палива, ніж планувалося.
Нагадаємо, заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль в коментарі DT.UA повідомляла, що проведення організаційного слухання в арбітражі із позовом про порушення Росією Конвенції ООН з морського права призначене на 12 травня.
У вересні минулого року Міністерство закордонних справ України офіційно спрямувало до МЗС РФ повідомлення про арбітраж і позовну заяву про ініціювання арбітражного розгляду відповідно до Додатку VII до Конвенції ООН з морського права 1982 року.
За допомогою арбітражу Україна намагається припинити порушення Російською Федерацією положень Конвенції, а також захистити свої права у Чорному морі, Азовському морі та Керченській протоці, включаючи права України на природні ресурси континентального шельфу Криму.