У Мінфіні заявили про досягнення урядом стабільної економічної ситуації в Україні. Як повідомив перший заступник міністра Анатолій Мярковський, доходи 3 у січні-березні порівняно з торішніми показниками тільки зростають (на 6,5 млрд грн, або 8,4%), а дефіцит виявився навіть менше запланованого на 13,4 млрд грн і склав 4,2 млрд грн, тобто 8,3% від річного показника.
Найбільший збір у I кварталі був забезпечений за рахунок ПДВ - перераховано 43 млрд грн., податку на прибуток - 18,3 млрд грн, акцизного податку - 7,3 млрд грн.
Втім, пан Мярковський визнає, що зростання відрахувань акцизу пов'язане з індексацією ставок.
Якщо в українській економіці все так добре, то чому тоді скорочуються промислове виробництво, обсяги інвестицій і кредитування, дивується генеральний директор Бюро економічних і соціальних досліджень Валерій Гладкий. "Як надалі може виконуватися бюджет, якщо прибуток підприємств падає? Запресувати бізнес можна, але це безперспективні заходи", - говорить експерт.
Втім, як з'ясувалося, доходи загального фонду скарбниці виконані не були, пише "Коммерсант-Украина".
За даними Мярковського, при плані у 72,2 млрд грн фактично перераховано 71,6 млрд грн. Як уточнив він, не в повному обсязі був перерахований ПДВ з імпорту. Від подальших коментарів він відмовився.
За даними Держстату, обсяги імпорту в Україну в січні-лютому впали на 6,3% порівняно з аналогічним періодом 2012 року. Більшою мірою це було забезпечено зниженням обсягів закупівель газу - його імпорт впав на 23,2%. Однак при ввезенні газу ПДВ не сплачується.
У Міністерстві доходів і зборів, яке тепер відповідає за адміністрування платежів при імпортних операціях, не змогли офіційно пояснити причини скорочення імпорту. Як повідомляє Держстат, окрім газу, знижуються обсяги ввезення нафти, вугілля, продуктів хімії, чорних металів, міді.
Експерти не виключають, що і в II кварталі падіння продовжиться, і в першу чергу знизиться споживчий імпорт, що відобразиться на платежах у бюджет.
Введення спецмита на імпорт автомобілів відобразиться на скороченні обсягів ввезення вже до кінця цього кварталу.
З III кварталу, за прогнозами експертів, уряд почне "м'яку монетарну політику", оскільки без так званого інфляційного податку виконати бюджет буде важко.
Джерело у Міністерстві доходів і зборів не виключає, що скорочення відрахувань при імпорті може бути пов'язано з поверненням "сірих" схем ввезення товарів. "Мінфін рахує імпорт за вартістю, а вартість може впасти, якщо споживач переключається на дешевий, менш якісний товар. Підтвердженням цьому є фактор зниження вартості і зростання ваги вантажів",- говорить співрозмовник у відомстві. !zn
Читайте також:
Україні необхідно переглянути бюджетні показники і закінчити фіскальні реформи, - експерти
МВФ міг би погодитися на реальний дефіцит бюджету на рівні 5%, але при одній умові