Через повномасштабну війну рівень державного боргу України вже перевищив 85% ВВП. Зокрема у березні, коли було залучено близько $9 млрд пільгових кредитів, зростання держборгу прискорилось. Крім того, поки триватиме війна державний борг зростатиме, пише thepage.ua.
В березні Україна отримала такі зовнішні кредити:
- $4,88 млрд від ЄС (Ukraine Facility);
- $1,5 млрд від Світового банку (Development policy loan, DPL);
- $1,47 млрд від Канади (на адміністративний рахунок МВФ);
- $0,88 млрд – четвертий транш від МВФ;
- $0,23 млрд від Японії (проєкт Світового банку на підтримку відновлення с/г).
Реструктуризація зменшуватиме навантаження на бюджет та економіку найближчими роками. Так, більшість зовнішнього боргу реструктуризовано:
- перед офіційними кредиторами з G7, Паризького клубу – до кінця березня 2027;
- перед комерційними кредиторами (єврооблігації, ВВП-варранти) – до серпня 2024 року. Програма співпраці з МВФ передбачає, що до середини цього року будуть проведені переговори щодо продовження реструктуризації до 2027 року. Успішне їх завершення дозволить заощадити $4,5 млрд на боргових платежах, які зараз включені до бюджету-2024.
«У цьому плані вважаю надважливою дискусію, яка нарешті зрушила з місця, про можливість конвертації заморожених активів РФ у гарантії щодо чинних та майбутніх зовнішніх запозичень України», – зазначив голова фінансового комітету ВР Данило Гетманцев.
Тобто, заморожені активи РФ можу покращити ситуацію.
Повідомлялось, що аналіз боргової стійкості (DSA) України, який провів МВФ, третього перегляду програми розширеного фінансування EFF, може вказувати на часткове списання державного боргу.