UA / RU
Підтримати ZN.ua

Держава зможе втручатися в тарифну політику «Київстару» і МТС

Найбільші мобільні оператори - "Київстар" і МТС - можуть позбутися права самостійно встановлювати ціни на свої послуги: держрегулятор зможе втручатися в їхню тарифну політику. А виграє від цього оператор life :), що належить Ахметову.

Нацкомісія, що здійснює держрегулювання зв'язку та інформатизації (НКРЗІ), підготувала законопроект "Про визначення та аналіз ринків послуг галузі електронних комунікацій", що дає їй право втручатися у тарифну політику операторів з істотною ринковою часткою (SMP).

Найбільш значущі зміни стосуються мобільного зв'язку, дротяної телефонії та інтернет-доступу. Працюючі на них SMP-оператори будуть зобов'язані попереджати НКРСІ про всі зміни тарифів. А в разі, якщо регулятор визнає нові тарифи необґрунтованими, він може заборонити їхнє введення, пише «Коммерсантъ-Украина».

У НКРЗІ не називають операторів, до яких можуть бути застосовані нові правила. "Спочатку необхідно провести аналіз ринків", - говорить член комісії Людмила Єжова. Але, згідно з законом "Про телекомунікації", SMP-оператором може бути визнана компанія, чия частка в доходах ринку перевищує 25%. До таких належить "Київстар" - його виручка від послуг мобільного зв'язку у 2011 році склала близько 12 млрд грн, або близько 40% ринку, "МТС-Україна" - з виручкою в 9,1 млрд грн (близько 30% ринку) і "Укртелеком" (частка доходів від послуг місцевої телефонії складала в 2011 році 73%). Втім, тарифи на послуги місцевої телефонії зараз і так регулюються державою.

- «Супер Нуль»: як зробити мобільний зв’язок більш безплатним та більш дохідним

Мета законопроекту - боротьба не з завищеними, а із заниженими тарифами

Тарифи мобільних операторів вже пропонував регулювати АМКУ. Ще влітку відомство звинуватило "Київстар" і МТС в необґрунтованому підвищенні цін, а в кінці вересня почала щодо них розслідування.

У "МТС-Україна" вважають, що підстав для цінового регулювання у держави немає. Втім, президент "Київстару" Ігор Литовченко вважає, що буде краще, якщо перевіркою обґрунтованості цін займеться НКРЗІ, а не АМКУ.

Втім, мета законопроекту - боротьба не з завищеними, а із заниженими тарифами, стверджує джерело в НКРЗІ. Мова йде про безкоштовні внутрішньомережевих розмови (безкоштовні дзвінки між абонентами одного оператора), які регулятор давно називає "шкідливою для розвитку конкуренції практикою".

"Безкоштовні дзвінки в середині мережі надаються дешевше собівартості. Великі оператори можуть дозволити собі крос-субсидувати їх за рахунок більш рентабельних послуг, а дрібні змушені працювати у збиток", - пояснює Людмила Єжова.

У звіті НКРЗІ за 2011 рік зазначається, що на внутрішньомережеві дзвінки зараз припадає 94% всього національного мобільного трафіку.

Найбільші вигоди законопроект у разі його прийняття принесе третьому за величиною мобільному оператору "Астеліт" (ТМ life :)), якого можуть не SMP-оператором, а, значить, не втручатися у тарифну політику. !zn

Читайте також:

Антимонопольному комітету не сподобалась «нереально висока» рентабельність провідних мобільних операторів

МТС лише частково виконала вимогу АМКУ знизити тарифи

«Київстар» підвищує вартість вихідних дзвінків на 26-50% в ряді тарифів