UA / RU
Підтримати ZN.ua

Держава не квапиться забирати активи російських банків, хоча коштів Держбюджету катастрофічно не вистачає

Рішення РНБО про примусове вилучення в Україні об’єктів права власності РФ чинне з 19 травня.

Попри те, що Держбюджет потребує грошей як ніколи, уряд не квапиться із конфіскацією активів російських банків в Україні.  Ще 19 травня 2022р. набрало чинності рішення РНБО про примусове вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів, в тому числі банків із російським капіталом. Строки його виконання добігли кінця і редакція ZN.UA  направила запит до головного виконавця "банківської конфіскації" Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, як зрозуміло із відповіді - процес далекий від завершення через неквапливість уряду.

Зокрема, у ФГВФО нам повідомили, що: "з метою забезпечення належного виконання вищезазначених нормативних актів, Фондом у стислі строки було підготовлено та направлено листи до Національного фонду інвестицій України; Міністерства економіки України; Національного банку України; НКЦПФР; Кабінету Міністрів України. А також внесено та затверджено відповідні зміни до реєстру акцептованих вимог кредиторів «ПІБу» та «МРБ».

На виконання доручення КМУ, Фонд зі своєї сторони розробив проект порядку передачі ДП «Національний фонд інвестицій України» примусово вилучених активів. У рамках роботи робочої групи проект узгоджується та доопрацьовується. Урешті, Порядок передачі примусово вилучених активів до ДП «Національний фонд інвестицій України» має бути затверджений Кабінетом міністрів України".

Нагадаємо, що мова йде про високоліквідних фінансових активів банків (залишки коштів на рахунках та ОВДП), після вилучення яких у розпорядження держави має бути спрямовано близько 23 млрд грн.

Ольга Білай, заступниця директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів, так прокоментувала ситуацію:

«З ініціативою щодо примусового вилучення фінансових активів «МР Банку» та «Промінвестбанку» Національний банк України вийшов уже на початку березня цього року. Подібна процедура до цього в нашій країні не застосовувалась, тому процес напрацювання механізму її реалізації потребував часу. На момент прийняття Рішення Ради Національної безпеки і оборони України та Указу Президента України від 11.05.2022, яким рішення вводилося в дію, ми вже мали розуміння, які кроки потрібно вжити зі сторони Фонду для його виконання, та попередній план дій, який на сьогодні повністю готовий. Зважаючи на безпрецедентність рішення, до реалізації цієї ініціативи фактично залучено увесь державний апарат. На сьогодні працює робоча група, до якої крім Фонду залучено представників міністерства економіки, міністерства фінансів, НБУ та інших. Хочу запевнити, що Фонд готовий забезпечити передачу активів у визначеному Рішенням РНБО та Указом Президента обсязі у найкоротші строки».

Тож, мяч у вирішенні цього питання на боці уряду і наразі незрозуміло, чому він не поспішає забрати на користь держави додаткові кошти.

Читайте також: Колишній топ-менеджер російського «Газпромбанку» вступив до легіону «Свобода России». ВІДЕО

Як писало ZN.UA, закон чітко не визначає, хто має розшукувати та виявляти російські активи. Відомо, що прем'єр-міністр доручив формувати перелік об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів Міністерству економіки. Воно це робитиме на підставі пропозицій, які відомству надаватимуть центральні органи виконавчої влади, обласні державні/військові адміністрації, а також інші державні органи. Перелік наразі формується, однак деякі держоргани почали публічно висвітлювати свої досягнення у царині розшуку російського майна. Детальніше читайте у матеріалі Христини Зелінської, менеджерки програми інноваційних проєктів TI Ukraine - "Велика конфіскація: які російські активи перейдуть Україні".