UA / RU
Підтримати ZN.ua

Держава мусить навести лад на напівлегальному ринку балонного газу

Заправка балонів на АЗС заборонена, але досі альтернативи немає.

Ситуація з побутовим газом — серйозний виклик для всіх ланок ринку, від споживачів до держави. З одного боку, заправка балонів на автомобільних станціях заборонена, з іншого — усі розуміють, що реальної альтернативи немає. Тож треба убезпечити всі точки. Про це у своїй статті для ZN.UA пише Артем Куюн, експерт «Консалтингової групи А-95», - «LPG на сторожі енергетичної безпеки».

Наприклад, необхідно терміново запровадити технічний лікбез для існуючих і потенційних користувачів побутових балонів усіх типів. Запустити кілька якісних відеоуроків під час телемарафону, поруч із бігбордами «Побачив міну? Не чіпай!» можна повісити «Купив балон? Намилюй його!», розмістити матеріали на інтернет-ресурсах і провадити короткі випуски на радіо. Тут не може бути забагато інформації. 

Ще одна категорія, якій треба добряче підготуватися, — оператори мереж АЗК. Хочуть вони чи ні, а тисячі балонів уже тягнуться на заправки, і цей потік тільки щільнішатиме. Іншого шляху задовольнити зростаючий попит на пропан-бутан у найближчій перспективі просто неможливо уявити.

«У нас заправка балонів — табу, але ми розуміємо, що попит на цю послугу критично підвищиться, тож треба готуватися до будь-яких варіантів. Вивчаємо законодавство та технічний бік питання», — каже представник великої мережі АЗК.

Власник невеликої мережі на сході тим часом зазначає, що варіантів уже немає. «По-перше, заправники будуть наповнювати балони, попри заборону, просто за вищу таксу. По-друге, є моральний аспект питання: як відмовити людям, для яких пропан-бутан є іноді єдиним джерелом енергії на кухні або взагалі в оселі?!» — каже трейдер.

За його словами, краще очолити процес, ніж загнати його в іще глибшу тінь. Для базового рівня безпеки на заправці достатньо мати інструктованого, здатного пояснити ази безпеки робітника, ваги та мильний розчин. Ці інвестиції по кишені усім. Наступний рівень — закуповування спеціального обладнання для заправлення. Фактично заправки можуть узяти на себе серйозний шматок і інформування населення, і контролю стану балонів.

Однак усі ці рухи можуть вважатися достатніми лише сьогодні, в аварійному режимі. На майбутнє треба запускати докорінну реформу сфери обігу балонів. Уже зрозуміло, що побутовий пропан-бутан стане для українців важливим джерелом енергії, як це є у багатьох країнах світу. Успішних прикладів, як можна організувати постачання скрапленого газу населенню, навкруги багато.

Читайте також: Заправка балону газом: як розрахувати рівень наповнення

З іншими матеріалами автора можна ознайомитися за посиланням.