UA / RU
Підтримати ZN.ua

Держагентство лісових ресурсів України блокує експорт деревини на кордоні задля корупційної складової

Деревопереробники побоюються великих фінансових і репутаційних втрат.

Державне агентство лісових ресурсів України заблокувало експорт продукції з нелегальної деревини, яку постачають деревопереробникам лісівники, якими й керує ДАЛРУ. Про це повідомили деревопереробники з посиланням на повідомлення Агентства.

Зазначається, що більше тисячі вантажівок з продукцією вітчизняних деревопереробних підприємств застрягли зараз на кордоні через відсутність у них документів про легальне походження лісосировини. Видавати їх уповноважені територіальні управління ДАЛРУ.

Річ у тім, що з 17 грудня 2022 року замість паперового сертифікату запроваджено його електронний аналог через Єдину екологічну платформу «ЕкоСистема». Тепер подані деревопереробниками первинні документи стосовно придбаної ними лісосировини перевіряє спеціальна програма, а не співробітники лісових теруправлінь, як раніше.

Наразі трапилося небувале при паперовому документообігу. Безпристрасна ІТ-програма забракувала 72% поданих деревопереробниками документів і не сформувала на них сертифікати, оскільки сумнівається, що продукція вироблена з легально придбаної лісосировини.

«Експорт продукції з нелегальної деревини заблоковано. На даний час видано 1381 сертифікат, анульовано 34, інші 965 заявників мають доопрацювати подані документи», – йдеться в повідомленні ДАЛРУ. 

Деревопереробники звинуватили ДАЛРУ в зумисному і безпідставному перешкоджанні їхньої діяльності. Вони вважають, що державні органи намагаються через недосконалі електронні сервіси «пропихнути» корупційну складову і змусити їх іти домовлятися з лісівниками за сертифікати.

Профільна асоціація направила офіційний лист прем’єр-міністру Денису Шмигалю з вимогою зобов’язати ДАЛРУ терміново видати вітчизняним підприємствам-експортерам дозвільні документи, необхідні для перетину кордону у відповідності до виробничих контрактів.

«Фактично заблоковані всі експортні операції, що призводить до великих фінансових і репутаційних втрат, наче хтось поставив за мету остаточно добити деревопереробний сектор нашої держави, щоб зняти мораторій на вивіз необробленої деревини і експортувати її замість готової продукції», – зазначає голова Асоціації деревопереробників та заготівельників Львівщини Микола Когут.

Корупція серед підлеглих ДАЛРУ проблема не нова. Як писало ZN.UA, фігуранту справи, який багато років обіймав посаду начальника Рівненського обласного управління лісового господарства, а зараз є заступником директора Поліського офісу галузевого держпідприємства-монополіста «Ліси України», повідомили підозру за статтею 368-5 Кримінального кодексу України про незаконне збагачення і взяли під варту. Триває слідство. Призначену судом заставу у 192 мільйони гривень лісівники, поза сумнівом, могли зібрати своєму колезі, але як показати легальне походження такої суми? Про це детально у матеріалі "Як влаштована «лісова» корупція і чому її не зменшує реформа галузі".